InformacjeKultura

4. krotnie większe wsparcie dla kultury: 80 mln zł. Spektakularny ruch – mówią twórcy. Wreszcie coś dla nas, tych którzy zawsze na szarym końcu!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier profesor Piotr Gliński, radyklanie podwyższył kwoty przeznaczone na programy wspierające twórców w czasach, kiedy tradycyjne dotąd formy dotarcia ze sztuką do odbiorców przestały działać. To pierwszy tak spektakularny krok w stronę twórców, od czasu uruchomienia działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Na stronie ministerstwa czytamy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował o zwiększeniu budżetu programu „Kultura w sieci” do 80 mln zł.

Tak znaczące podniesienie budżetu wynika z rekordowego zainteresowania programem, do którego złożono łącznie ponad 12 000 wniosków.

Program „Kultura w sieci” to programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.

Środki te mają być przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie.

Uruchomienie programu „Kultura w sieci” jest możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. Tarczy Antykryzysowej. Program składa się z dwóch elementów – programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogły się starać firmy, organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury oraz kościoły, związki wyznaniowe i ich osoby prawne.

Czterokrotnie zwiększony budżet programu „Kultura w sieci” wynosi 80 mln zł. 20 mln zł zostanie przeznaczonych na stypendia dla osób fizycznych, 60 mln zł – na program dotacyjny.

Zarówno Narodowe Centrum Kultury, jak i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego niezwłocznie rozpoczęły prace nad wnioskami.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej