GospodarkaInformacje

5G a COVID-19. Ten raport rozwiewa wszelkie mity na temat technologii.


Postęp technologiczny, zwiększony popyt na usługi cyfrowe, a także  trwałe zmiany w życiu społeczno-gospodarczym wywołane pandemią koronawirusa   – to główne czynniki sprawiające, że 5G jest dla Polski nie tylko szansą na przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, lecz wręcz koniecznością . Żeby w pełni wykorzystać dostępne możliwości, musimy tę technologię uruchomić skutecznie, szybko i bezpiecznie – uważają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Technologia 5G  (piąta generacja sieci komórkowej) na całym świecie wzbudza ogromne emocje. Z jednej strony mówi się  o jej ogromnych  możliwościach, których  wykorzystanie przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego na niespotykaną  dotąd skalę. Z drugiej, podnoszone są wątpliwości czy 5 G to na pewno bezpieczna technologia. O skali emocji towarzyszących wdrażaniu sieci 5G w Europie najlepiej świadczą ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii, gdzie w niedawno  doszło do podpaleń masztów 5 G. Akty wandalizmu dokonywane przez bardziej lub mniej zidentyfikowane grupy  były efektem m. in.  rozpowszechnianych za pośrednictwem sieci społecznościowych  teorii spiskowych  dotyczących  związku między technologią 5G a rozprzestrzenianiem się  koronawirusa. 

Na te wydarzenia zdecydowanie  zareagował brytyjski rząd. Michael Gove, minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona, stwierdził, że krążące w Internecie teorie spiskowe mówiące o rozsiewaniu koronawirusa za pomocą masztów sieci 5G to “niebezpieczny, fałszywy nonsens”.  Z kolei Stephen Powls, dyrektor Narodowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii, określił te  teorie  jako “najgorszy rodzaj fake newsa”. Warto przypomnieć, że w sprawie domniemanej zależności pomiędzy rozprzestrzenianiem się pandemii  a stacjami bazowymi 5G  stanowisko zajęła już Światowa Organizacja Zdrowia WHO, która jednoznacznie stwierdziła, że sieci 5G nie rozprzestrzeniają COVID-19.

Szybkie wdrożenie 5G to konieczność

Nie ulega wątpliwości, że do Internetu przenosi się coraz większa część aktywności społecznej i gospodarczej. Do zwiększenia ruchu w sieci przyczyniła się też ostatnio pandemia koronawirusa,  która  spowodowała zmiany, zarówno w modelach świadczenia pracy, jak i w sposobie spędzania wolnego czasu. – Koronawirus sprawił, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Niezależnie od tego, czy oglądamy w tym czasie seriale, czy uczestniczymy w służbowych wideokonferencjach, przyczyniamy się do wzrostu ruchu w sieci – mówi  Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który przygotował  raport “Wdrożenie  5G w Polsce – perspektywy i szanse”. 

Według autorów  raportu, sieć 5G,  dzięki swoim parametrom,  umożliwi rozwój nowych usług i produktów, które w istotnym stopniu zmienią życie gospodarcze w Polsce. Pojazdy autonomiczne, Internet rzeczy, rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość, zdalne zarządzanie produkcją – powszechne wykorzystanie tych możliwości, które składają się na sygnalizowane już w przeszłości koncepcje Przemysłu 4.0, czy „czwartej rewolucji przemysłowej” byłyby niemożliwe bez przepustowości gwarantowanej przez 5G.

– Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to dokument, w którym bardzo wyraźnie zakreślono pożądany kierunek rozwoju polskiej gospodarki. Ma się ona stać gospodarką opartą na wiedzy i wysokiej wartości dodanej. Osiągnięcie tego celu bez sprawnego wdrożenia sieci 5G wydaje się być niemożliwe – uważa  Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP

Eksperci ZPP  podkreślają w raporcie, że konieczne jest szybkie działanie. Inne państwa (zarówno europejskie, jak i azjatyckie) już podejmują istotne kroki. Wyścig o 5G ma charakter globalny. Powinniśmy zatem skupić się na wdrożeniu tego standardu w sposób skuteczny, szybki i bezpieczny. Zdaniem autorów raportu, aby to osiągnąć potrzebne jest zapewnienie swobodnej konkurencji w ramach wyboru dostawców infrastruktury, określenie restrykcyjnych technicznych standardów bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie systemu przed zależnością od jednego dostawcy.

– Oczywiste jest, że 5G to bardzo duża szansa, ale w obecnej sytuacji szybkie uruchomienie tego standardu to już konieczność. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu i umożliwienie przedsiębiorcom oraz konsumentom korzystania z usług opartych na najnowszych technologiach to warunek naszego rozwoju – konkluduje Cezary Kaźmierczak. 

Technologia pomogła  w opanowaniu pandemii w Chinach

Użyteczność nowej technologii w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych potwierdzają doświadczenia z Chin.  Jak wynika z raportu „Zwalczanie COVID-19 przy pomocy 5G: możliwości usprawnienia systemów publicznej opieki zdrowotnej”,  przygotowanego przez koncern technologiczny Huawei wspólnie z firma doradczą Deloitte,  technologia 5 G  nie tylko nie przyczyniła się do  rozprzestrzeniania się pandemii, ale pomogła w jej przezwyciężaniu. W dokumencie pokazano m. in., w jaki sposób kluczowe możliwości sieci 5G, takie jak duża przepustowość i małe opóźnienia, mogą zwiększyć skuteczność zapobiegania i leczenia pandemii, a także napędzać cyfrową transformację systemów opieki zdrowotnej w odpowiedzi na poważne katastrofy publiczne w przyszłości.

Według autorów raportu, rozległe terytorium, wysoce mobilna populacja i ich skomplikowane zapotrzebowanie na zasoby sprawiają, że skuteczność komunikacji i wymiany danych staje się jeszcze ważniejsza dla zarażonych osób oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii. Na podstawie analizy typowych zastosowań nowej technologii, takich jak obrazowanie termiczne 5G+, karetki inteligentne 5G z monitorowaniem 4K HD oraz platforma do zdalnej konsultacji medycznej 5G, wskazano, że wysoka przepustowość i niskie opóźnienia technologii 5G rozwiązują problemy związane z transmisją danych podczas epidemii, a także otwierają możliwości dla nowych pomysłów i zupełnie nowych metod leczenia. 

W raporcie przeanalizowano przykłady walki z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, jak i sposoby leczenia COVID-19 w Chinach.  – System opieki zdrowotnej skorzystał z krótszych czasów reakcji, lepszego monitorowania pacjenta, dokładniejszego gromadzenia danych i ich analiz, zdalnej współpracy oraz alokacji zasobów. Technologia 5G otwiera także drzwi do stworzenia w przyszłości całkowicie cyfrowych, publicznych platform reagowania kryzysowego, które oparte będą na informacji  –  podkreślono  w raporcie.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej