InformacjeKościół

67 parlamentarzystów wspiera walkę księży w Francji o przywrócenie Mszy Św.

Autor: Tomasz Teluk

W Europie Zachodniej katolicy toczą nierówną walkę z politykami o przywrócenie możliwości uczestniczenia w Eucharystii. Konflikt między Kościołem a rządem rozgrywa się m.in. we Włoszech i we Francji. 

Nad Sekwaną 67 deputowanych i senatorów wezwało rząd do przywrócenia możliwości uczestniczenia w zgromadzeniach kościelnych. We Francji, podobnie jak we Włoszech, rząd wykorzystał pandemię koronawirusa do poważnego ograniczenia wolności religijnych. 

„Czy wolność praktykowania religii jest mniej ważna niż wolność konsumpcji?” – pytają parlamentarzyści w manifeście opublikowanym na internetowej stronie gazety „Le Figaro”. „Ten bezprecedensowy atak na jedną z podstawowych swobód obywatelskich, jaką jest wolność praktykowania religii, może mieć poważne konsekwencje” – dodają. 

Władze zapowiedziały, że kościoły wznowią sprawowanie liturgii z udziałem wiernych po 2 czerwca, co oznacza, że wierni nie będą mogli pójść do kościoła w Zielone Świątki i w Święto Wniebowstąpienia.

Protestujący podkreślają, że częściowe złagodzenie restrykcji nałożonych na społeczeństwo Francji w związku z epidemią koronawirusa nastąpi już 11 maja, kiedy zostaną otwarte biblioteki i niewielkie muzea. 

Źródło: polskifr.fr

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej