Świat

Afryka to tykająca bomba. Na koronawirusa może tam zachorować ponad 10 milionów ludzi – ostrzega WHO.

Afryka, Wikipedia


W Afryce, którą zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi, jest obecnie około 19 000 potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19, 970 osób zmarło. Najwięcej chorych jest w tej chwili w Afryce Północnej. W Algierii, Egipcie i Maroku odnotowano ponad 2000 przypadków i co najmniej 100 zgonów. To w porównaniu z innymi miejscami na świecie niewiele. Skąd więc bierze się przypuszczenie ekspertów WHO, którzy stwierdzili, że kontynent może stać się epicentrum zachorowań ?

Jak powiedziała BBC dyrektor WHO Africa dr Matshidiso Moeti, do tej pory liczba zachorowań na kontynencie nie rosła w tak szybkim tempie jak w Europie czy USA, bowiem Afrykańczycy nie podróżują masowo za granicę. Jednak teraz, kiedy choroba jest już obecna, zdaniem pani doktor, będzie o wiele trudniejsza do opanowania niż w innych rejonach świata.

W krajach takich jak Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun czy Ghana Covid-19 był obecny do tej pory tylko w dużych miastach. Teraz WHO zauważa, że wymknął się na prowincję. W najbliższych tygodniach może rozprzestrzenić się tak szybko, jak gdzie indziej.

Wiele krajów afrykańskich nie ma możliwości leczenia dużej ilości pacjentów z koronawirusem. WHO twierdzi, że w większości z nich dostępnych jest tylko około pięciu łóżek do intensywnej terapii na każdy milion osób, w porównaniu z około 4 tys. łóżek na każdy milion osób w Europie. Dlatego też, jak mówi dr Moeti, Afryka skupia się raczej na zapobieganiu zachorowaniom niż leczeniu wirusa. „Chcemy zminimalizować odsetek osób potrzebujących opieki na OIOM-ach, ponieważ wiemy, że liczba tego rodzaju oddziałów nie jest w większości krajów afrykańskich wystarczająca ” – powiedziała. Istnieją również obawy, że choroba może szybko rozprzestrzeniać się w przeludnionych obszarach, gdzie utrudnione jest zachowanie dystansu społecznego i gdzie wiele osób nie ma dostępu do czystej wody i mydła.

Dr Moeti twierdzi, że „jednym z największych wyzwań”, przed którymi stoją kraje afrykańskie, jest kupno respiratorów, których po prostu wiele państw nie ma. Jedną z pierwszych ofiar koronawirusa w Afryce był w marcu dziennikarz z Zimbabwe Zororo Makamba. Władze w stolicy kraju, Harare, powiedziały, że nie mają respiratora, który by go wyleczył.

Według prognoz WHO w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy w Afryce może zachorować ponad 10 milionów osób. Jeżeli Covid-19 opanuje cały kontynent, skutki mogą być znacznie bardziej niszczycielskie niż w Europie i Stanach Zjednoczonych, mówi korespondent BBC Tulip Mazumdar .

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej