Świat

Afryka to tykająca bomba. Na koronawirusa może tam zachorować ponad 10 milionów ludzi – ostrzega WHO.

Afryka, Wikipedia


W Afryce, którą zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi, jest obecnie około 19 000 potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19, 970 osób zmarło. Najwięcej chorych jest w tej chwili w Afryce Północnej. W Algierii, Egipcie i Maroku odnotowano ponad 2000 przypadków i co najmniej 100 zgonów. To w porównaniu z innymi miejscami na świecie niewiele. Skąd więc bierze się przypuszczenie ekspertów WHO, którzy stwierdzili, że kontynent może stać się epicentrum zachorowań ?

Jak powiedziała BBC dyrektor WHO Africa dr Matshidiso Moeti, do tej pory liczba zachorowań na kontynencie nie rosła w tak szybkim tempie jak w Europie czy USA, bowiem Afrykańczycy nie podróżują masowo za granicę. Jednak teraz, kiedy choroba jest już obecna, zdaniem pani doktor, będzie o wiele trudniejsza do opanowania niż w innych rejonach świata.

W krajach takich jak Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun czy Ghana Covid-19 był obecny do tej pory tylko w dużych miastach. Teraz WHO zauważa, że wymknął się na prowincję. W najbliższych tygodniach może rozprzestrzenić się tak szybko, jak gdzie indziej.

Wiele krajów afrykańskich nie ma możliwości leczenia dużej ilości pacjentów z koronawirusem. WHO twierdzi, że w większości z nich dostępnych jest tylko około pięciu łóżek do intensywnej terapii na każdy milion osób, w porównaniu z około 4 tys. łóżek na każdy milion osób w Europie. Dlatego też, jak mówi dr Moeti, Afryka skupia się raczej na zapobieganiu zachorowaniom niż leczeniu wirusa. „Chcemy zminimalizować odsetek osób potrzebujących opieki na OIOM-ach, ponieważ wiemy, że liczba tego rodzaju oddziałów nie jest w większości krajów afrykańskich wystarczająca ” – powiedziała. Istnieją również obawy, że choroba może szybko rozprzestrzeniać się w przeludnionych obszarach, gdzie utrudnione jest zachowanie dystansu społecznego i gdzie wiele osób nie ma dostępu do czystej wody i mydła.

Dr Moeti twierdzi, że „jednym z największych wyzwań”, przed którymi stoją kraje afrykańskie, jest kupno respiratorów, których po prostu wiele państw nie ma. Jedną z pierwszych ofiar koronawirusa w Afryce był w marcu dziennikarz z Zimbabwe Zororo Makamba. Władze w stolicy kraju, Harare, powiedziały, że nie mają respiratora, który by go wyleczył.

Według prognoz WHO w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy w Afryce może zachorować ponad 10 milionów osób. Jeżeli Covid-19 opanuje cały kontynent, skutki mogą być znacznie bardziej niszczycielskie niż w Europie i Stanach Zjednoczonych, mówi korespondent BBC Tulip Mazumdar .

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej