Artykuły redakcyjneKultura

Artyści dziękują ministrowi Glińskiemu za wsparcie.

Szanowny Panie Ministrze, dziękujemy za Pana poparcie dla urealnienia opłaty od czystych nośników. Ta decyzja bardzo pomoże polskiej kulturze. Tak piszą twórcy do ministra Piotra Glińskiego. 


Swój list do wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowany przed tygodniem, w imieniu środowiska sygnowali: Urszula Dudziak, Krzysztof Cugowski, Marek Kościkiewicz i Zygmunt Miłoszewski. Codzienna.net miesiąc temu poruszyła kamyk, który szybko pociągnął lawinę. Ta dopiero nabiera rozpędu. 

Po licznych tekstach prezentujących na rozmaitych łamach w bardzo niekorzystnym świetle Michała Kanownika, prezesa ZIPSEE Cyfrowa Polska, czołowego lobbystę na rzecz ochrony elektronicznych potentatów i ich interesów w Polsce, po wielkim spontanicznym ruchu poparcia środowisk twórczych dla idei aktualizacji listy tzw. czystych nośników, należało się spodziewać kontrofensywy tych, którzy nie chcą jej rozszerzenia. Nie trzeba było długo czekać.

W dniu dzisiejszym ruch społeczny #StopACTA2 wysłał list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Piotr Glińskiego z apelem o porzucenie prac nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej od tzw. czystych nośników (smartfony, tablety, Smart TV), w myśl której określony procent od sprzedaży konkretnych urządzeń multimedialnych miałby być przekazywany na konta organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

W Internecie pojawiła się również petycja o tej samej treści, znikoma liczba jej sygnatariuszy pokazuje, że świadomość, iż jest to działanie z punktu widzenia kultury, antypolskie, przebił się ponad populistyczne hasła.

Co tu ukrywać, wystarczy wziąć do ręki tablet lub smartfon, aby z dużą dozą prawdopodobieństwa nie znaleźć na nim napisu Made In Poland. Cóż, elektroniczni potentaci to zachodnie mega koncerny. Nic dziwnego, że propozycja ministra Piotra Glińskiego szybko zdobyła poparcie środowisk twórczych. 

W swoim liści do wicepremiera piszą:

Szczerze doceniamy, że nie uległ Pan presji światowych gigantów technologicznych, które od lat blokowały wprowadzenie tego rozwiązania. Wiemy, jak wielkie środki globalne korporacje przeznaczały na działania lobbingowe w tej sprawie. Z tej przyczyny Polska została jednym z ostatnich krajów w Europie bez adekwatnej rekompensaty za kopiowanie na własny użytek. Poprzednie rządy nie miały odwagi zmienić tej sytuacji. Tym bardziej szanujemy Pana decyzję. Wygrała polska kultura!

Co więcej twórcy podkreślają rzecz najistotniejszą, fakt, iż pozyskane na twórców pieniądze poprzez pobranie opłaty od czystych nośników, nie obciążą budżetu państwa.

Przypomnijmy, że wbrew propagandzie lobbystów międzynarodowych korporacji opłata ta w żaden sposób nie obciąży ani budżetu państwa, ani polskich konsumentów. Koncerny czerpiące ogromne zyski ze sprzedaży sprzętów służących m.in. do odtwarzania i kopiowania utworów, przeznaczą na polską kulturę bardzo niewielką część swoich przychodów. 

Ważne również jest to, że idea której sternikiem jako osoba decyzyjna jest prof. Piotr Gliński, połączyła wszystkich bez różnic na poglądy.

Panie Ministrze, są kwestie, w których możemy mieć różne poglądy, ale wszystkim nam niewątpliwie bliskie jest dobro polskiej kultury. Doceniamy Pana działanie w tej sprawie. Deklarujemy pełną otwartość i chęć rozmowy na wszystkie tematy ważne dla środowisk kreatywnych. 

Ostatnie zdanie pokazuje, że tam gdzie chodzi o Polskę, mówimy wszyscy jednym głosem.

No może z wyjątkiem tych, którzy kontestują działania środowiska twórców, w tym niekwestionowanych autorytetów sztuki i kultury. Nie dziwi w gronie sygnatariuszy listu otwartego #StopACTA2 obecność polityków jak choćby dwóch kandydatów na prezydenta: Pawła Tanajno i Stanisława Żółtka. Wśród sygnatariuszy brylują przedstawiciele Polskiej Partii Piratów i Libertarian. 

Przypomnijmy. Opłata ta nie jest podatkiem, ale formą rekompensaty dla autorów za dalsze nieodpłatne powielanie ich twórczości. Opłatę od czystych nośników płacą autorom producenci i importerzy sprzętu elektronicznego, który umożliwia kopiowanie i utrwalanie utworów. W Polsce opłatę od czystych nośników ponoszą wyłącznie te firmy, które sprzedają pochodzące z importu lub produkcji urządzenia umożliwiające przegrywanie utworów na własny użytek.  

Po upublicznieniu listu ruchu #StopACTA2 błyskawicznie pojawiły się komentarze wykazujące błędny tok rozumowania jak i nieznajomość przedmiotu.

Szef Music Export Poland, kompozytor Marek Hojda komentuje: Sygnatariusze apelu pisząc o „nieautoryzowanych kopiach utworów” udowadniają, że kompletnie nie mają pojęcia czemu służą opłaty od prywatnego kopiowania. Są one przecież rekompensatą za kopiowanie legalnych treści.

Bezpośrednio o samym szefie IPSEE Cyfrowa Polska – Michale Kanowniku, w kontekście ostatnich publikacji piszą na facebookowym profilu Muzyka i prawo w cyfrowej erze Stanisław Trzciński –

„Nadal pękam z ciekawości w jaką szkodę wszedł, skoro aż tak szczegółowo go trafiają.”

 a wtóruje mu Radek Bieńkuński:

„Dopóki nie “traktował ostrymi narracjami” ministra Glińskiego wszystko było cacy, był “doskonałym biesiadnikiem” tyle lat. Żenujące to. Sam Kanownik grał ostro, na dwa fronty i przestrzelił, ryzyko zawodowe.”. 

Ale najtrafniej wszelkie dyskusje, czy należy poprzez uaktualnienie wykazu „czystych nośników” zadbać o rodzima kulturę, uciął znany muzyk, Wojciech „Malina” Kowalewski. To artysta, któremu od lat leży na sercu troska o polską kulturę, godność zawodu muzyka. Patriota.

„Szanowni Państwo! Czytając te wpisy osób według mnie mądrych, roztropnych wykształconych i zdolnych nieśmiało zauważam ze Szanowni Państwo zapomnieli że naszą Ojczyzną jest Polska. A to Polska właśnie. Polska. Tak. Polska.”.

I tu można by postawić kropkę, choć jak znam życie: ciąg dalszy nastąpi. Wspierająca artystów i moje działania osoba, napisała do mnie tak: Szykuj się na to, że zaraz ruszy zmasowany internetowy atak drugiej strony na Ciebie…

Wiem. Trolle już czyhają za rogiem. Za chwilę zostaną spuszczone ze smyczy. 

Piotr Iwicki

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej