Rodzina

“Asia rozpłakała się na egzaminie maturalnym”. Nasila się stres u dzieci. Gdzie szukać dla nich pomocy?

Obraz Anemone123 z Pixabay

Pandemia i wywołana nią izolacja często wiąże się z lękiem i poczuciem braku kontroli. Dla wielu rodzin zamknięcie pod jednym dachem to nowa, trudna sytuacja, która wzmaga konflikty. Te zdania słyszeliśmy nie raz z ust specjalistów. Stres i lęki dorosłych, którzy muszą pogodzić pracę zdalną i szkolne obowiązki dzieci, często obawiając się przy tym np. utraty pracy czy dochodów, odbijają się na dzieciach. Widzimy ich nerwowość, drażliwość, złość. Ostatnio być może napięcie nieco złagodziła możliwość wychodzenia na świeże powietrze, spacerów, otwarcie galerii handlowych, kawiarni, parków, możliwość jazdy na rowerze, spotykania się ze znajomymi. Niemniej koniec roku szkolnego, wystawianie ocen i egzaminy powodują kolejne napięcia.

– Dzieci naprawdę wiele musiały znieść przez ostatnie dwa miesiące – mówi mi jedna z mam, która opowiada jak jej trzy pociechy w wieku szkolnym snuły się po domu czy nie mogły się oswoić z zajęciami on-line. Maturzyści i ósmoklasiści od tygodni byli w stresie, bo długo nie było wiadomo kiedy będą tegoroczne egzaminy i jak będą wyglądać. Kiedy córka znajomej wróciła do domu z matury z matematyki i powiedziała, że jej koleżanka “Asia rozpłakała się na egzaminie maturalnym i była tak roztrzęsiona, że musiała wyjść z sali“, zrozumiałam, że w ten sposób z dzieci opada wielotygodniowy stres.

Warto wiedzieć, że w Polsce z początkiem kwietnia wystartowała reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Działalność rozpoczęły ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej, pierwszy poziom nowego systemu, który ma zapewnić dostępność specjalistów blisko miejsca zamieszkania. Na razie jest ponad 130 takich miejsc w Polsce, docelowo ma być ich około 300. Rodzice mają więc gdzie szukać pomocy dla dzieci. Są to placówki zatrudniające specjalistów: psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać m.in. z: porady psychologicznej,sesji psychoterapii indywidualnej, sesji psychoterapii rodzinnej,sesji psychoterapii grupowej,sesji wsparcia psychospołecznego,wizyty, porady domowej lub środowiskowej. Obecnie, co zrozumiałe, ze względu na sytuację epidemiczną, pomoc udzielana jest telefonicznie lub za pomocą łączeń internetowych. W przyszłości ośrodki chcą się skupić na pracy środowiskowej, przede wszystkim współpracy z rodziną dziecka oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Przykładowo w Warszawie działa m.in. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na Bielanach. Bez skierowania mogą zgłaszać się do niego rodzice dzieci oraz młodzież poniżej 18. roku życia. W ramach pomocy można skorzystać m.in. z porad psychologicznych czy sesji psychoterapii rodzinnej.

– Izolacja nasiliła różne nieporozumienia w domu. Aktywność i uwaga nastoletniego człowieka jest kierowana na zewnątrz, na środowisko rówieśnicze. W momencie, kiedy nastąpiła izolacja społeczna, te kontakty zostały ograniczone tylko do domu i rodziców. To wiązało się z narastaniem niepokoju, napięć i kłótni. Z tym się zgłaszali do nas rodzice, zaniepokojeni relacjami z dziećmi – mówi dr Kamila Lenkiewicz dyrektor ds. psychoterapeutycznych ŚCZP na Bielanach. Ośrodek działa od 2018 roku

– Nasi podopieczni byli zaskoczeni, że w tym trudnym czasie nie zostawiliśmy ich z tymi problemami, tylko znaleźliśmy rozwiązanie – mówi pani dyrektor – Obecnie mamy średnio trzy–pięć zgłoszeń dziennie. Od kwietnia otworzyliśmy też poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne w ramach kontraktu z NFZ i świadczymy opiekę w ramach tych placówek. Kolejne rodziny i dzieci zgłaszają się do nas z prośbą o objęcie opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną.

A taka jest w obecnej chwili bardzo potrzebna. Konieczność pozostawania w domu czy zamieszanie wokół egzaminów i matur zwłaszcza u nastolatków wyzwoliły frustrację i stres. U części z nich zaostrzyły się problemy i objawy psychosomatyczne, które występowały już wcześniej, przed pandemią. Wśród nich zaburzenia odżywiania czy myśli rezygnacyjne – opowiada specjalistka. Pierwszymi sygnałami, które świadczą o tym, że należy udać się po pomoc psychologa są m.in. problemy ze snem, konfliktowość i wzrost napięć czy agresji.

W ramach nowego rządowego projektu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży umowy na udzielanie świadczeń podpisało już 138 ośrodków zdrowia, z czego mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, 120 rozpoczęło już działalność i udziela pomocy zgłaszającym się pacjentom i ich rodzinom. Poniżej podajemy listę ośrodków pomocy psychologicznej uruchamianych w ramach reformy, która rozstała opublikowana w połowie maja na stronie : https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozpoczecie-dzialalnosci-osrodkow-i-stopnia-referencyjnego

Źródło: www.gov.pl, Newseria

Podobne artykuły
PolskaRodzina

"Karta rodziny" podpisana przez Andrzeja Dudę. Co to takiego? Czy słusznie wzbudza kontrowersje?

“Karta rodziny”, czyli zobowiązanie Andrzeja Dudy to wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie. To zbiór zasad, którymi, jak…
Zobacz więcej
RodzinaRozrywka

QUIZ - Kto w Twojej rodzinie nosi spodnie? Sprawdź to

17 Created on June 10, 2020 By RK Kto jest głową Twojej rodziny? W każdej rodzinie…
Zobacz więcej
Rodzina

Policja ostrzega: pandemia nasiliła ruch pedofilów w sieci. Szukają kontaktu z dziećmi.

Służby policyjne na całym świecie ostrzegają, że podczas epidemii koronawirusa gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na treści pedofilskie w sieci. Od marca do kwietnia liczba zgłoszeń o tego typu materiałach w internecie podwoiła się &#8211…
Zobacz więcej