Dzieci/Wychowanie

Ataki złości i płaczu. Ból brzucha i głowy. Dzieci są niespokojne po tygodniach kwarantanny. Czy to stres pourazowy?

złość u dzieci, Internet

W czasie ponad dwóch miesięcy przymusowej kwarantanny pediatrzy we Włoszech odnotowali niepokojący wzrost zaburzeń zachowania u dzieci. Nasiliły się m.in. ataki złości, płaczliwość i zaburzenia snu.

To nie są incydenty, tylko plaga. Wzrost zaburzeń zachowania u dzieci odnotowało aż 98 procent włoskich pediatrów. Takie wyniki przedstawiło włoskie towarzystwo lekarzy pediatrów na podstawie ankiet wśród dwóch tysięcy swoich członków. Niemal wszyscy potwierdzili, że otrzymali niepokojące sygnały od rodziców dzieci.

Zauważono także, że dzieci domagają się stałej uwagi, czasem brak im apetytu oraz mają poważne zaburzenia snu, wiele z nich budzi się w nocy, śpi niespokojnie, ma koszmary.

Różne negatywne konsekwencje zamknięcia występują także u dzieci starszych i wchodzących w wiek dojrzewania. W tej grupie dominują ataki wściekłości, agresja słowna, smutek, niska samoocena, kłopoty z koncentracją, również podczas zdalnych lekcji, oraz objawy psychosomatyczne, takie jak ból głowy i brzucha.

– Odrabiania lekcji odmawiają teraz także ci uczniowie, którzy wcześniej nie mieli problemów w szkole – zaznaczyła włoska lekarz pediatra. Flavia Ceschin cytowana przez agencję Dire powiedziała, że należy zastanowić się, czy zespół tych opisanych zmian zachowań można zaliczyć do objawów stresu pourazowego. Ich przyczyny, jej zdaniem, nakładają się na siebie. To wymóg siedzenia w domu od marca, konieczność rezygnacji z bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami i kłopoty z nauką online. Zdaniem lekarki tych problemów nie można lekceważyć.

Stowarzyszenie alarmuje, że stan najmłodszych po tygodniach izolacji jest poważny i wymaga uwagi, a także wsparcia dla samych rodziców, by potrafili zapanować nad sytuacją.

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji…
Zobacz więcej