Informacje

BBC: koronawirus mutuje i może być coraz bardziej zakaźny.

koronawirus, Internet

Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii zidentyfikowali setki mutacji wirusa, który powoduje chorobę Covid-19. Mutacja – D614G – staje się dominująca i może uczynić chorobę bardziej zakaźną. Jednak nikt jeszcze nie wie, jak to wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa w populacji i na ile skuteczna w zawiązku z tym może być szczepionka, która powstaje.

Wstępne badania z USA sugerują, że jedna konkretna mutacja – D614G – staje się dominująca i może uczynić chorobę bardziej zakaźną. wynik, jak informuje BBC News, nie został jeszcze sprawdzony przez innych naukowców i dlatego nie jest jeszcze formalnie opublikowany. Naukowcy z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku śledzili zmiany w “kolcach” wirusa, nadających mu charakterystyczny kształt. Korzystali przy tym z bazy danych o nazwie Global Initiative on Sharing All Influenza Data (GISAID). Zauważyli, że wydaje się, że w tej konkretnej mutacji jest coś, co sprawia, że “kolec” ​​rośnie szybciej – ale konsekwencje tego zjawiska nie są jeszcze jasne.

W innym badaniu z University College London (UCL) zidentyfikowano 198 nawracających mutacji wirusa. Jeden z jego autorów, profesor Francois Balloux, powiedział: „Mutacje same w sobie nie są złą rzeczą i nic nie wskazuje na to, że SARS-CoV-2 mutuje szybciej lub wolniej niż oczekiwano. „Jak dotąd nie możemy powiedzieć, czy SARS-CoV-2 staje się coraz bardziej śmiertelny”.

Monitorowanie drobnych zmian w strukturze wirusa jest ważne dla rozwoju i produckji szczepionek. Przykładem może być wirus grypy, który mutuje tak szybko, że szczepionka musi być zmieniana co roku, aby poradzić sobie z konkretnym szczepem wirusa.

Wiele obecnie opracowywanych szczepionek przeciwko Covid-19 ma działać na charakterystyczne “kolce” wirusa. Jeśli one się zmienią, szczepionka może stać się mniej skuteczna. W tej chwili oczywiście to wszystko teoria. Naukowcy nie mają jeszcze wystarczających informacji, aby stwierdzić, co oznaczają zmiany w genomie wirusa. Dr Lucy van Dorp, współautorka badań UCL, powiedziała, że ​​możliwość analizy dużej liczby genomów wirusów może być „nieoceniona w wysiłkach na rzecz opracowania leków”.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Pierwsza taka aplikacja na świecie. Pomoże niesłyszącym i słabosłyszącym wiernym

Effatha24 to pierwsza na świecie aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też systemem języka migowego. Będzie ona źródłem wiedzy religijnej. &#8211…
Zobacz więcej