Świat

Świat w szoku po wypowiedzi Trumpa. Prezydent sugeruje wstrzyknięcie chorym ludziom środka dezynfekującego.

Donald Trump Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Prezydent Donald Trump zastanawia się, czy wstrzyknięcie ludziom środków dezynfekujących i wystawienie ciał pacjentów na działanie promieni UV może pomóc w leczeniu koronawirusa.

Podczas konferencji Donald Trump zasugerował, że wg. jego słów, warto sprawdzić, czy można wstrzyknąć środek dezynfekujący do organizmu osoby chorej na COVID-19. Eksperci do spraw zdrowia mówią, że to niebezpieczny pomysł. – Jest to powszechna metoda stosowana przez ludzi, gdy chcą się zabić – skomentował jeden z nich.

W czwartek amerykański prezydent Donald Trump zasugerował, że w walce z koronawirusem może pomóc wstrzykiwanie środka dezynfekującego do organizmu osoby zakażonej. Dodał, że środek ten, jak się wyraził – odstrasza wirusa. Polityk powiedział to po tym, jak Bill Bryan, kierownik działu nauki i technologii Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przedstawił prezentację na temat badań przeprowadzonych przez jego zespół, które pokazują, że wirus żyje krócej w cieplejszych i bardziej wilgotnych warunkach. W efekcie Trump – jak sam stwierdził – zaczął się zastanawiać, czy można “wprowadzić światło do organizmu” sugerując użycie w leczeniu promieni UV.

Widzę środek dezynfekujący, który zabija wirusa w minutę. Czy jest sposób, abyśmy mogli go wstrzyknąć do środka? (…) Warto to sprawdzić- stwierdził Donald Trump.

Specjaliści do spraw zdrowia, w tym dr Vin Gupta, pulmonolog i ekspert ds. globalnej polityki zdrowotnej, szybko zakwestionowali słowa Trumpa, nazywając je “niewłaściwymi”, a sam pomysł “niebezpiecznym”. – Jest to powszechna metoda stosowana przez ludzi, gdy chcą się zabić – powiedział dr Vin Gupta.

Lekarze zaapelowali do obywateli, aby nikt nie przyjmował ani nie wstrzykiwał sobie środków dezynfekujących czy czyszczących, ponieważ istnieją obawy, że ludzie pomyślą, że to dobry pomysł i umrą. – Wstrzyknięcie wybielacza lub środka dezynfekującego w dawce wymaganej do zneutralizowania wirusów we krwi krążącej prawdopodobnie spowodowałoby znaczną, nieodwracalną szkodę i prawdopodobnie bardzo nieprzyjemną śmierć – mówi Rob Chilcott, profesor toksykologii na University of Hertfordshire. Dodaje, że „nie miałoby to wpływu na cząsteczki wirusa w komórkach”.

Zrobiło się tak niebezpiecznie, że aż wiodący producent środków dezynfekcyjnych wydał ostrzeżenie, aby nie stosować swoich produktów na i w ciele ludzkim. Reckitt Benckiser, który jest właścicielem Lysolu, Dettolu, Vanish i Cillit Bang, powiedział , żeby „pod żadnym pozorem” jego produkty nie były wstrzykiwane lub spożywane.

Środki dezynfekujące są substancjami niebezpiecznymi i mogą być trujące w przypadku połknięcia. Nawet narażenie zewnętrzne może być niebezpieczne dla skóry, oczu i układu oddechowego. Używanie środka dezynfekującego może zabijać wirusy na powierzchniach, ale dotyczy to przede wszystkim zainfekowanych obiektów i powierzchni – a nie tego, co dzieje się, gdy wirus znajdzie się w twoim ciele. Nie tylko spożywanie lub wstrzykiwanie środka dezynfekującego grozi zatruciem i śmiercią, ale nawet nie jest skuteczne.

Trump miał także pomysł wystawiania pacjentów na działanie „ultrafioletu lub po prostu bardzo silnego światła”. Istnieją pewne dowody na to, że wirusy na powierzchni giną szybciej, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych, ale nie wiemy, ile i jak długo trzeba je wystawić, aby światło UV zadziałało. I znowu, chodzi tylko o zainfekowane obiekty i powierzchnie – nie o to, co się stanie, gdy wirus znajdzie się w twoim ciele – mówią eksperci.

– Promieniowanie UV i wysokie temperatury są znane z zabijania cząstek wirusa na powierzchniach – mówi dr Penny Ward, profesor medycyny farmaceutycznej w Kings College London. – Ale ani siedzenie na słońcu, ani ogrzewanie, nie zabije wirusa rozmnażającego się w narządach wewnętrznych pacjentów.

Źródło: BBC News, Reuters, The New York Times

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej