Świat

Będą kolejne pandemie. Nowa choroba może się zacząć od Ameryki Południowej.

SOR,Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Naukowcy ostrzegają, że jeżeli podejście ludzkości do środowiska naturalnego się nie zmieni, doprowadzi to do kolejnych pandemii podobnych do obecnej – napisał brytyjski dziennik “The Guardian” analizując związki między chorobami a dziką przyrodą.

Jak informuje “The Guardian”, wg. amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, trzy czwarte nowych chorób, którymi zakażają się ludzie, pochodzi od zwierząt, ale to aktywność człowieka zwiększa ryzyko zainfekowania.

Wylesianie i inne formy przekształcania terenu zmuszają egzotyczne gatunki do opuszczenia swoich naturalnych miejsc zamieszkania i do przenoszenia się do środowiska ukształtowanego przez ludzi. W tej sytuacji tworzą się nowe choroby, a bliski kontakt umożliwia ich przenoszenie na człowieka – informuje dziennik podsumowując ustalenia naukowców.

Dziennik przypomina, że w opinii rosnącej grupy badaczy nietoperze – które przenoszą wiele wirusów i najprawdopodobniej od których pośrednio SARS-CoV-2 zakazili się ludzie – łatwiej transferują choroby na człowieka lub inne zwierzęta w ekosystemach zmienionych przez ludzkość, takich jak świeżo wylesione tereny czy osuszone pod pola bagna.

Epidemia nowej choroby może pojawić się w Ameryce Południowej ze względu na szybkie wycinanie puszczy amazońskiej i innych lasów – zauważa gazeta. Te obawy potwierdza brazylijska badaczka Alessandra Nava, która twierdzi, że rozpowszechnianie wirusów pośród nietoperzy mieszkających blisko wylesionych okolic wynosi 9,3 proc., podczas gdy u nietoperzy żyjących w dziewiczych lasach tylko 3,7 proc. – “Problem pojawia się wtedy, kiedy w jednym środowisku żyją gatunki, które w naturze nie mieszkają blisko siebie. To pozwala przenosić się wirusom z jednego gatunku na kolejne” – mówi Nava.

Zapobieżenie przyszłym pandemiom wymaga międzynarodowej współpracy, która musi opierać się na monitorowaniu lokalnych zagrożeń, tak by chorobę można było opanować we wczesnym stadium jej rozwoju – podsumowuje gazeta. Zaznacza, że będzie to na pewno kosztowne, ale ekonomicznie i tak efektywniejsze niż mierzenie się z pandemią, która wymusi na całym świecie ponowne zamknięcie.

Źródło: The Guardian. Onet

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej