Zdrowie

Dzieci tyją w czasie pandemii – to potwierdzone naukowo

fot. Internet

W czasie izolacji otyłe dzieci konsumowały więcej niezdrowego, w tym – śmieciowego jedzenia, częściej oglądały telewizję, gorzej spały i mniej się ruszały. To sprzyja dalszemu rozwojowi otyłości – ostrzegają naukowcy z USA po badaniach we włoskiej Weronie.

Naukowcy z Louisiana State University i University at Buffalo (USA) przeanalizowali zwyczaje 41 dzieci z Werony we Włoszech. W marcu i kwietniu z powodu epidemii dzieci te żyły głównie w zamknięciu. W porównaniu z poprzednim rokiem jadły one jeden posiłek dziennie więcej, spały pół godziny na dobę dłużej i spędzały niemal 5 godzin tygodniowo więcej z telefonem, komputerem czy przed telewizorem. Jednocześnie dramatycznie zwiększyły spożycie czerwonego mięsa, słodkich napojów i śmieciowego jedzenia. Ich aktywność fizyczna spadła o ponad dwie godziny tygodniowo.

Kiedy szkoły zamknięte, dzieci więcej siedziały w domach. Nie chodzą na zajęcia sportowe, lekcje tenisa, piłki nożnej, karate. Często jedyną formą ruchu dla dziecka w ciągu dnia były lekcje WF-u w szkole, jednak jak wiadomo szkoły są zamknięte, a lekcji Wychowania Fizycznego nauczyciele nie przeprowadzają on line. Wprawdzie w TVP Szkoła są zajęcia gimnastyki, ale naiwnością byłoby sądzić, że dzieci masowo ćwiczą przed telewizorem.

O tym, że z powodu braku ruchu w czasie pandemii, nasili się problem otyłości u dzieci głośno mówili Amerykanie już dwa miesiące temu. – Konsekwencje tycia dzieci z powodu zamknięcia szkół w czasie pandemii COVID-19 mogą być długofalowe – mówił dr Andrew Rundle z Columbia University Mailman School of Public Health w artykule na łamach pisma “Obesity”. Jak podkreślał, otyłość w bardzo wczesnym wieku wiąże się z ryzykiem niezdrowej, nadmiernej masy ciała w wieku średnim.

Podczas dłuższego siedzenia w domu z powodu pandemii pojawia się wiele czynników ryzyka, które mogą sprzyjać tyciu dzieci. Po pierwsze w domach gromadzi się zapasy jedzenia, często z długą datą przydatności do spożycia więc już przetworzonego i kalorycznego. Rzadsze wychodzenie z domu minimalizuje aktywność fizyczną, zwłaszcza dzieci mieszkających w miastach, w blokach. Ponadto dzieci więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów, tabletów, smartfonów. Często towarzyszy temu jedzenie kalorycznych przekąsek.

Dlatego dr Rundle uważa, że priorytetem jest zlecanie dzieciom ćwiczeń fizycznych w ramach edukacji zdalnej, jak również prowadzenie zajęć z aktywności fizycznej przez internet.

Zanim jednak doczekamy się wprowadzenia takich lekcji, ciężar odpowiedzialności spada na nas, rodziców. Po pierwsze istotne jest dbanie o zdrowsze i mniej kaloryczne posiłki. Po drugie, zachęcanie dzieci do wspólnych ćwiczeń lub gier ruchowych.

Jedna z mam pochwaliła się na Facebooku, że w domowym korytarzu miedzy drzwiami i ścianami porozwieszała na różnych wysokościach sznurki imitujące promienie lasera chroniącego wejścia do skarbca. Zadaniem dzieci było pokonanie tego toru przeszkód za pomocą wygibasów tak, żeby nie dotknąć napiętych sznurków. Inna mama razem z dwiema córkami codziennie ćwiczy pilates. Na mediach społecznościowych niektórzy rodzice zachęcają nawet, żeby dla zabawy i uśmiechu, w roli przyrządów do ćwiczeń, wykorzystać rolki papieru toaletowego. Do łask wraca skakanka, na dywanie można grać w klasy, a na podłodze kuchni w kapsle. Może nawet niektórzy rodzice pokażą dzieciom jak kiedyś grali w gumę. Można też z nastolatkami nagrywać tik toki. Każda forma ruchu się liczy. Pamiętajmy tylko o zachowaniu bezpieczeństwa i wcześniejszym przygotowaniu miejsca, w którym będziemy ćwiczyć.

Źródło: Obesity, PAP Nauka

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej