GospodarkaPolska

Bezrobocie: już kilkadziesiąt tys. osób straciło pracę w Polsce, a to dopiero początek zwolnień!

Internet

Tylko w połowie kwietnia pracę w naszym kraju straciło już 30 tys. osób. Przede wszystkim w branżach, które zostały sparaliżowane w wyniku pandemii koronawirusa, takich jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia. To koniec rynku pracownika.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że nie jest to koniec zwolnień i niedługo dowiemy się jaki jest obraz rynku pracy w wyniku epidemii. Są to prawdopodobnie dopiero pierwsze reakcje rynku pracy, a skala osób, które stracą źródło utrzymania może iść w setki tysięcy.

Warto zauważyć, że dzieje się tak mimo wprowadzenia tarczy antykryzysowej. Być może jednak dzięki temu można mówić o uratowanych etatach. Minister Marlena Maląg uważa, że dzięki rządowym działaniom udało się uratować 1-1,5 mln miejsc pracy. Świadczy o tym liczba wniosków składanych przez przedsiębiorców, która wynosi już 1,6 mln i stale rośnie. 

O prawdziwej skali bezrobocia w Polsce będziemy się dowiadywać w ciągu najbliższych miesięcy. Z kraju wyjechało bardzo dużo obcokrajowców, którzy łatali dziurę na rynku, głównie Ukraińców. Dalsze ruchy na rynku zatrudnienia zależą od tego, czy gospodarka szybko wróci do życia. 

Może się okazać, że problemy będą większe. Niższe obroty w wielu branżach skłonią pracodawców do zwolnień. Z pewnością pojawią się problemy z płatnościami i płynnością. Wszystkie wymienione czynniki oddziałują niekorzystnie na wskaźnik bezrobocia, który i tak przez ostatnie lata był rekordowo niski. 

Wszystko wskazuje więc na to, że rynek pracownika się skończył, a decydujący głos znów będą mieli pracodawcy.  

Źródło: dziennik.pl  

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej