InformacjePolska

Biebrzański Park nadal płonie. W akcji są nie tylko strażacy. Pożar gaszą biolodzy, edukatorzy, geodeci i leśnicy. To prawdziwy kataklizm.

Pożar w BbPN

“To prawdziwy kataklizm, po którym przyroda będzie dochodziła do stanu równowagi przez długie lata” –mówi prof. Jan Taylor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku na temat pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Świadkowie pożaru opowiadają, że przerażone zwierzęta szukają schronienia.

“Dziś od rana nowe zastępy straży znów ruszyły do akcji gaszenia ogromnego pożaru w największym polskim parku narodowym. Przeprawiali się przez rzekę promem we Wroceniu. Z drugiej strony bagien, na Grzędach trwa gaszenie z przetłaczaniem wody, jak wczoraj. Trzecie zarzewie i działania są podejmowane w okolicach Brzezin Kapickich” – jak napisał Sławomir Szafrański z Państwowej Straży Pożarnej na facebookowym profilu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

“W terenie są pracownicy Parku, nie tylko terenowcy. Z tłumicami pracują biolodzy, edukatorzy, geodeci, leśnicy.” Tłumica to sprzęt pożarniczy do gaszenia iskier i żaru przenoszonych przez wiatr na obejścia i dachy, to płaskie wiklinowe miotły, obszyte nasiąkliwą tkaniną, osadzone na długich drążkach. Tłumice macza się w wiadrach z wodą i uderza nimi w miejsca, gdzie spadły iskry lub z których wydobywa się płomień. To ciężka praca.

Pożar obejmuje już 6 tys. hektarów. Obecnie z ogniem walczy 38 zastępów PSP i OSP , w sumie 222 strażaków, 81 strażaków ze szkół aspirantów, 50 żołnierzy WOT. Do akcji włączyła się też kompania gaśnicza z województwa pomorskiego. Pożar gasi z powietrza 6 samolotów gaśniczych i helikopter. Trwa nierówna walka z ogniem – ” Gdy zagasimy ręcznie tłumicami fragmenty i wydaje się, że jest ok, za chwilę to wygląda tak z powrotem” – mówi Andrzej Sikora, kierownik Obwodu Ochronnego Grzędy.

Są też dobre informacje, które przekazał minister środowiska :

Nadal zbierane są ;pieniądze na walkę z żywiołem. Jak poinformował BbPN , według informacji z dnia 23.04.2020 r. godz. 7.30 wpłacono 1.179.032,75 zł, przelewów dokonało ponad 15 tys osób i firm. Środki finansowe zostaną przekazane na wsparcie działania Ochotniczych Straży Pożarnych. Niestety na tragedii chcą tez skorzystać oszuści, którzy zbierają rzekomo pieniądze na pomoc w akcji dlatego władze parku informują, że nie patronują żadnym innym zbiórkom krążącym w internecie (wody, jedzenia, zrzutkom finansowym).

Oficjalny rachunek bankowy BbPN:
SWIFT: GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
Tytuł wpłaty: “darowizna pożar 2020”

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej