GospodarkaInformacje

Biochipy będą testowane także w Polsce. Pojawiła się pierwsza firma.

Wikimedia

Amerykańska firma Hemp&Wood, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, wraz z biotechnologicznym koncernem Alivecel, zamierzają w Polsce testować podskórne implanty, umieszczane między kciukiem a palcem wskazującym – informuje „Puls Biznesu”.

Umieszczony w biochipie sensor będzie skonfigurowany z aplikacją, która będzie kontrolowała funkcje życiowe pacjenta, takie jak poziom glukozy czy insuliny we krwi. 

„Prace nad nim są mocno zaawansowane. Gerard Bencen, prezes Alivecel, zaznacza, że tego rodzaju czujniki są dostępne na rynku, wymagają jednak częstej wymiany, maksymalnie co trzy miesiące. Alivecel okres użytkowania implantu wydłuży kilkukrotnie. Wspólnie z Polakami zespół skoncentruje się również na modyfikacji technologii w sposób, który pozwoli na jaj zastosowanie w diagnostyce np. nowotworów” – czytamy w tekście.  

Rynek biochipów jest już na świecie bardzo rozwinięty. Sensory, które łączą w sobie cechy telemedycyny, biometrii i technologii RFID wszczepia się już zwierzętom, dzieciom czy osobom w podeszłym wieku. Najczęściej argumentuje się ich stosowanie względami zdrowotnymi czy bezpieczeństwem. Pojawiają się także próby stosowania ich w przypadku pandemii.

W wielu krajach biochipy są jednak traktowane jako symbol statusu czy elitarności. Często zastępują dokumenty tożsamości czy karty kredytowe, którymi można płacić automatycznie, bez sięgania do portfela w prestiżowych klubach czy restauracjach. 

Wartość rynku jest oceniana obecnie na ok. 20 mln dolarów. Obroty na nim rosną w tempie dwucyfrowym, dlatego już 2025 roku, może on osiągnąć wartość 10-krotnie większą, rzędu 20 mld dolarów. 

Źródło: pb.pl 

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej