Gospodarka

Brakuje pracowników sezonowych w Polsce!

Źródło: Internet

– Musimy zrobić wszystko, by pozyskać  pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, tak aby plony się nie zmarnowały – mówili  Marlena  Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, na wspólnej konferencji prasowej, dotyczącej  zatrudniania pracowników sezonowych.

Pandemia koronawirusa dotknęła praktycznie każdej dziedziny życia społecznego i gospodarczego, nie wyłączając rolnictwa. Obecnie największym problemem właścicieli gospodarstw rolnych jest brak rąk do pracy. W ramach Tarczy Antykryzysowej rząd wprowadził regulacje umożliwiające przyjazd do Polski pracowników z zagranicy do prac sezonowych w rolnictwie. Pozwalają one m. in. na przedłużanie ważności dokumentów dotyczących pobytu i pracy cudzoziemców, a także na wykonywanie prac sezonowych cudzoziemcom mającym już obecnie prawo do pracy w Polsce. Wprowadzenie ułatwień dla pracowników z zagranicy nie rozwiązuje jednak problemu niedoboru siły roboczej w rolnictwie, który jest szczególnie odczuwalny w okresie zbioru owoców i warzyw sezonowych. 

Minister Marlena Maląg poinformowała, że powiatowe urzędy pracy mogą wesprzeć rolników w poszukiwaniu pracowników sezonowych.–  W 340 urzędach pracuje profesjonalnie przygotowana kadra, prawie 4,1 tys. pośredników pracy, którzy są gotowi nieść wszelką pomoc rolnikom w znalezieniu rąk do pracy – zadeklarowała minister Maląg.

O wspomożenie rolników podczas tegorocznych zbiorów zaapelował minister Jan Krzysztof Ardanowski.– To jest element solidarności z rolnikami. To również kwestia zebrania tych plonów, a także zapobiegania niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej,  oraz wzrostowi  cen w sklepach – podkreślił minister rolnictwa.

Ministrowie zaapelowali również do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców. Jak poinformowała minister Maląg, obecnie w Polsce  jest ok.  960 tysięcy bezrobotnych, co stanowi około 5,7 proc. ogółu zatrudnionych. Część z tych osób posiada prawo do zasiłku, ale część (ok. 600 tys.) jest bez tego prawa. Podjęcie  pracy w rolnictwie mogłoby być  sposobem na podreperowanie budżetów osób bez stałej pracy.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej