Informacje

Branża gamingowa odporna na koronawirusa. Twórcy gier zarabiają krocie

Pandemia COVID-19  sparaliżowała dużą część polskiej gospodarki. Ale są branże, których kryzys nie dotyczy. Przykładem są producenci gier, notujący rekordowe zainteresowanie swoimi produktami.

Sytuacja kwarantanny, zmuszająca nas do pozostawania  w domach, wpływa na wzrost zainteresowania grami. W rozgrywki na ekranie komputera czy telewizora włączyły się nawet  osoby, które w „normalnych” warunkach nie szukałyby takiej rozrywki. Przymusowa izolacja spowodowała, że ludzie na całym świecie coraz więcej czasu poświęcają  grom, ale też coraz więcej wydają na nie pieniędzy. Potwierdzają  to dane amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Verizon, która poinformowała, że w ostatnim czasie ruch w grach wzrósł o 75 proc. w godzinach szczytu. A według GSD (Games Sales Data), monitorującej  sprzedaż gier z cyfrowym pobieraniem od 16 największych firm z branży gier w prawie 50 krajach Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, ograniczenia związane z pandemią  wywołały ogromny wzrost sprzedaży gier i gamingowego sprzętu, zarówno w wersjach tradycyjnych, jak i cyfrowych. Np. we  Francji w pierwszym tygodniu izolacji  pobieranie cyfrowe wzrosło o ponad 180 proc., we Włoszech o 175 proc. a w Hiszpanii o ponad 142 proc.

Producent gier najbardziej wartościową  polska spółką

Wzrost zainteresowania grami sygnalizują też polskie sieci handlowe, specjalizujące się w sprzedaży sprzętu RTV i AGD. Na obecnej sytuacji zyskują też producenci gier. Kryzys związany z epidemią koronawirusa sprawił, że najbardziej znany polski producent branży gamingowej CD Projekt (twórca m. in.  serii gier  „Wiedźmin”), został spółką o największej kapitalizacji na warszawskiej giełdzie. Na początku kwietnia giełdowa wartość producenta gier przekroczyła  27,1 mld  zł, co pozwoliło wyprzedzić spółce dotychczasowego lidera -PKO BP. Obecnie kapitalizacja CD Projektu przekracza już  32 mld zl

W związku z pandemią koronawirusa, od połowy marca cały zespół CD Projekt pracuje zdalnie.– Dotychczasowe efekty pokazują, że jesteśmy w stanie prowadzić wszystkie działania bez większych zawirowań. Dlatego nasze plany się nie zmieniły i energicznie kontynuujemy przygotowania do wrześniowej premiery gry Cyberpunk – poinformował  Adam Kiciński,  prezes zarządu Grupy Kapitałowej CD Projekt.

Wsparcie dla twórców gier  

Polska branża gamingowa,  chociaż daleko jej jeszcze do światowych potęg,  już dzisiaj ma mocną   pozycję na rynku międzynarodowym.  Według rządowych danych,  polski sektor gier wideo rośnie w tempie 10-proc. rocznie. A wartość rodzimego  rynku szacowana jest na ponad  2,2 mld zł. Szybko też przybywa w Polsce  zarejestrowanych twórców gier, których   obecnie jest  już ponad 300.

Zdaniem  Jadwigi Emilewicz,  wicepremier i minister rozwoju,   branża gier wideo   może już wkrótce stać się naszą narodową specjalnością. –  Innowacyjne branże, takie jak sektor gier wideo, to też jeden z priorytetów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  Jednak, żeby utrzymać  tempo rozwoju tego sektora potrzebne jest stworzenie  twórcom    warunków  do realizacji  swoich  pomysłów.  Stąd programy takie jak GameInn, którego organizatorem jest  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,  czy konkurs organizowany przez spółkę ARP Games – podkreśla  minister Jadwiga Emilewicz. 

Projekt  GameINN,  którego  celem jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 roku, realizowany  jest w ramach funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W   trzech pierwszych   konkursach   GameINN  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  /NCBR/  przyznało firmom tworzącym  nowatorskie rozwiązania dofinansowanie  o łącznej wartości ponad 300  mln zł. Wsparcie dla młodych twórców  gier oferuje też,  założona w 2016 r. przez  Agencję Rozwoju Przemysłu, Uniwersytet Śląski i Powiat Cieszyński, spółka ARP Games. Jej głównym zadaniem jest wspieranie deweloperów w procesie produkcji gier. Twórcy otrzymają tu zarówno pomoc finansową, jak i organizacyjną.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej