KulturaPolska

Budka Suflera oszukana? Twoja wersja jest lepsza niż moja? Kolejna afera z piosenką w tle

Budka Suflera, Facebook, oficjalna strona zespołu

W show biznesie liczy się między innymi trafienie z utworem we właściwy czas. Wtedy jest szansa, że piosenka stanie się przebojem. Z pewnością muzycy Budki Suflera zastanawiali się nad tym kiedy opublikować najnowsze kompozycje zmarłego niedawno Romualda Lipko, żeby nie być posądzonym o nietakt.

28 maja w serwisie YouTube zadebiutowała piosenka “Niebo co dzień” – pierwszy singiel zapowiadający wspólną płytę Budki Suflera i Felicjana Andrzejczaka. Przypomnijmy, że Felicjan Andrzejczak zaśpiewał z Budką Suflera jedne z jej największych przebojów. Kto nie pamięta takich hitów jak: Jolka Jolka pamiętasz, Czas Ołowiu czy Noc komety? Niestety nowa piosenka “Niebo co dzień” może przejść niezauważona, bo dzień późnej tę samą piosenkę opublikował śpiewak operowy Marek Torzewski.

O co chodzi?

Tomasz Zeliszewski i Dorota Mazurkiewicz-Lipko w imieniu zespołu Budka Suflera przedstawiają oświadczenie, w którym zarzucają Markowi Torzewskiemu bezprawne wykorzystanie utworu “Niebo co dzień”. Jego autorami są Tomasz Zeliszewski i Romuald Lipko.

Torzewski z kolei na YouTube i swojej stronie internetowej, twierdzi, że to specjalnie dla niego utwór został skomponowany przez Romualda Lipko, a całość jest “wersją oryginalną współpracy obu artystów”. Z kolei Budka Suflera w oświadczeniu podpisanym przez Tomasza Zeliszewskiego i Dorotę Mazurkiewicz-Lipko pisze, że Torzewski wprowadza odbiorców w błąd, łamiąc w ten sposób prawo.

“Pan Marek Torzewski wykorzystał tekst autorstwa Tomasza Zeliszewskiego nie wskazując nazwiska twórcy, co stanowi naruszenie jego autorskich praw osobistych. Ponadto fakt eksploatacji utworu polegający na opublikowaniu utworu w wykonaniu innego artysty w dzień po jego oficjalnej premierze jest ewidentnie działaniem naruszającym dobre obyczaje” – czytamy w oświadczeniu Budki Suflera.

Budka Suflera w oświadczeniu podkreśla “nierzetelność” opisu do udostępnionego przez Torzewskiego utworu. Torzewski nie informuje bowiem, że jego autorami są Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski, co, w rozumieniu zespołu, stanowi naruszenie praw muzyków. Poza tym, jak twierdzi Budka, Torzewski sugeruje, że to on jest współtwórcą piosenki, a nie tylko jej wykonawcą. Artystom nie podoba się również, że w tytule użyte zostało określenie “original version”, sugerujące, że wersja Budki Suflera jest coverem.”Wzmianka o Budce Suflera sugeruje, że utwór został wykonany przy udziale tego właśnie Zespołu, co nie jest zgodne z prawdą” – punktuje zespół, domagając się wyjaśnień w formie stosownego oświadczenia na kanale YouTube i oficjalnej stronie Marka Torzewskiego.

Pikanterii dodaje fakt, że w niedawnej przeszłości Marek Torzewski został skazany za przywłaszczenie. 20 grudnia 2019 r. został nieprawomocnie skazany przez sąd na karę grzywny w wysokości 7 500 zł i zwrot kwoty 4 550 zł. Chodziło o zorganizowany w styczniu 2018 r. koncert poświęcony Bogusławowi Kaczyńskiemu. Za przebieg festiwalu, który przygotowało Bialskie Centrum Kultury, odpowiedzialny był tenor Witold Matulka. Mężczyzna odebrał fakturę, na której przez przypadek znalazły się dane Torzewskiego. Torzewski, owszem, wystąpił w tym samym miejscu, ale dwa lata wcześniej. Przedstawiciele BCK twierdzili, że tenor został poproszony o zwrot pieniędzy, które w wyniku błędu omyłkowo trafiły na jego konto. Marek Torzewski odmówił, więc sprawa została skierowana do sądu. Ostatecznie nie przyznał się do winy, twierdząc, że padł ofiarą spisku.

źródło: BudkaSuflera Facebook, YouTube, Onet

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej