Świat

Były doradca Trumpa uważa, że Zachód powinien rozliczyć Chiny z “rzezi” spowodowanej pandemią.

Steve Bannon, Wikipedia

Ten kryzys unaocznił to (…), nie można mieć zaufania do chińskiej partii komunistycznej. To ona jest odpowiedzialna za zarazę, która spadła na Chiny i na świat – powiedział były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa Steve Bannon w wywiadzie dla francuskiej gazety “Le Figaro”.

Były doradca strategiczny amerykańskiego prezydenta uważa, że narody Zachodu powinny zmusić swe elity, by rozliczyły Pekin z „rzezi” spowodowanej pandemią koronawirusa. Zdaniem “kontrowersyjnego ideologa trumpizmu” – jak go przedstawia redakcja “Le Figaro” – zagrożenie chińskie będzie kluczowym tematem zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. Twierdzi on, że prawie 91 proc. Amerykanów uważa Komunistyczną Partię Chin za “bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa USA”.

Bannon uważa, że trzeba postawić tamę chińskiej ekspansji technologicznej i gospodarczej, i to wbrew “elitom finansowym londyńskiego City i ludzi Wall Street”, którzy nic nie zrobią w tym kierunku, gdyż „zarabiają na tym dużo pieniędzy”. – To narody Zachodu, zbuntowane przeciw zniszczeniu ich przemysłu, powinny zmusić” te elity do odejścia od obecnego modelu gospodarki międzynarodowej – mówi w wywiadzie.

Zarzucił także prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że dla niego “stolicą Francji jest Bruksela, a nie Paryż, co spowodowało (ruch) ‘żółtych kamizelek’. Takie podejście zmieniło nasze państwa w wasali”.

Na uwagę dziennikarki “Le Figaro”, że Chińczycy zrobili ogromny skok przemysłowy i świat jest od nich uzależniony, były doradca prezydenta odpowiedział: “Bez zachodnich kapitałów i technologii, komunistyczna partia Chin pada, jak domek z kart”.

Na pytanie, czy “Europejczycy dadzą się wciągnąć do nowej zimnej wojny przeciw Chinom”, Bannon odparł: “Musimy się zjednoczyć, bo inaczej kraje europejskie staną się wasalami Chin”.

Źródło: Le Figaro, dziennik.pl

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej