Świat

Chiny oskarżają USA o szerzenie „spisków i kłamstw” na temat koronawirusa. Popierają też WHO.

Zakazane miasto, Pekin, Wikipedia

Rośnie napięcie na linii USA – Chiny, informuje serwis BBC News. Minister spraw zagranicznych Chin oskarżył USA o szerzenie „spisków i kłamstw” na temat koronawirusa.

Wang Yi powiedział dziennikarzom w niedzielę, że USA zostało zainfekowane przez „wirusa politycznego”, który zmusza niektórych polityków do wielokrotnego atakowania Chin. Wezwał USA, by „przestały marnować czas i cenne życie” siejąc oskarżenia. Napięcia między Waszyngtonem a Pekinem rosną wraz z rozwojem epidemii – informuje BBC News.

Prezydent USA Donald Trump, którego w tym roku czeka reelekcja i jest krytykowany za sposób w jaki radzi sobie z pandemią, obwinił Chiny za próbę zatuszowania informacji o wybuchu epidemii w tym kraju.

W niedzielę Wang przemawiając na dorocznej konferencji prasowej podczas sesji parlamentarnej w Chinach, powiedział, że „niektóre siły polityczne w USA próbują „pchnąć oba dwa kraje na skraj nowej zimnej wojny”. Nie sprecyzował, jakie to siły, ale powiedział, że „oprócz zniszczeń, które powoduje koronawirus, w USA rozprzestrzenia się także wirus polityczny”.

„Ten wirus polityczny wykorzystuje każdą okazję do ataku na Chiny” – powiedział Yi i jednocześnie wezwał do współpracy między Waszyngtonem a Pekinem w walce z pandemią. „Oba kraje ponoszą odpowiedzialność za światowy pokój i rozwój” – powiedział. „Chiny i Stany Zjednoczone mogą tylko zyskać na współpracy”.

Wang w czasie wystąpienia bronił także WHO i jej szefa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który był celem niedawnej krytyki ze strony USA i prezydenta Donalda Trumpa. W ubiegłym tygodniu Trump oskarżył WHO o to, że jest „marionetką Chin” i pozwolił koronawirusowi wymknąć się spod kontroli, jak stwierdził, kosztem „wielu istnień”. Wang stanowczo stwierdził w niedzielnym wystąpieniu, że Chiny w pełni popierają Światową Organizacje Zdrowia. „Wspieranie WHO to wspieranie ratowania życia. To jest wybór, który powinien podjąć każdy kraj zgodnie ze swoim sumieniem” – powiedział.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej