Świat

Ciekawe! Zbiór metod amerykańskiego wywiadu używanych w czasie przesłuchań najgroźniejszych terrorystów

Tom secret, pieczęć

Kłamstwo nie jest zaprzeczeniem prawdy. Ono doskonale się w nią przebiera – twierdzi dr psychologii, Joanna Heidtman. Umiejętność nawet pobieżnego oddzielenia faktów od kłamstwa w epoce hejtu, to dar.

Piotr Iwicki

Nienaturalne gesty, zachowania, mataczenie, uciekanie od odpowiedzi w sytuacji zero-jedynkowej, gdzie wystarczy zwykłe tak lub nie, to wszystko pokazuje, że ktoś kogoś trafił w miękkie podbrzusze. Kłamstwo panoszy się w życiu publicznym, ogarnęło politykę, przełazi drzwiami za nasz domowy próg. Kłamstwo ukrywa się w podniesionym głosie, uciekaniu od głównego wątku rozmowy, przenoszeniu ciężaru własnego występku na cudzy przy jednoczesnym bagatelizowaniu tego co uczyniliśmy. 

Aby to zrozumieć od strony technicznej, sięgnąłem po „Anatomię kłamstwa”. To tam spece od przesłuchań oszlifowani przez m.in. CIA – Don Tennat, Susan Carnicero, Michael Floyd i Philip Houston – zdradzają nam jak demaskuje się kłamstwo w gestykulacji, plątaniu języka. Ale ten kij ma drugi koniec. Wyposażeni w tę wiedzę, patrząc na telewizyjne wystąpienia polityków, konferencje prasowe, wywiady, zaczynamy mimowolnie odczytywać to, o czym jest ta książką. Jak na dłoni zobaczycie mataczenie, unikanie odpowiedzi, wykręty, uciekanie od niewygodnej prawdy.

Cóż, lubimy być oszukiwaniu, kochamy bajki, kinową fikcje. Ale nie wówczas gdy chodzi o dotarcie do prawdy. I nie trzeba mieć wiedzy, którą posiadają spece z Langley w Wirginii, siedzibie Central Intelligence Agency, aby zacząć „czytać” ludzkie zachowania w całkiem inny sposób. To wiedza przydatna rekruterom, hedhunterzy nie ruszają się bez niej z domu. W „Anatomii kłamstwa” mamy zbiór unikalnych metody amerykańskiego wywiadu używanych w czasie przesłuchań najgroźniejszych terrorystów, rzecz w tym, że ci sami autorzy wielokrotnie podkreślają, że nie istnieje „ludzki” wyrywacz kłamstwa, a wariograf to również tylko urządzenie.

A kłamstwo pozostaje zawsze kłamstwem.

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej