Kultura

Co oglądać w czasie zarazy? „Zero, zero, zero” – serial na podstawie książki Roberto Saviano.

Czym się zająć w czasie pandemii? Podpowiadamy, co warto obejrzeć, gdy nie można wychodzić z domu. 

Na pierwszy ogień bierzemy serial, który bazuje na doskonałej książce wybitnego włoskiego dziennikarza śledczego Roberto Saviano. Saviano po tym jak ujawnił kulisy funkcjonowania mafii neapolitańskiej w książce „Gomorra”, żyje we Włoszech z wyrokiem śmierci, wydanym przez Kamorrę.  

W kolejnej pozycji „Zero, zero, zero” – opisał w jaki sposób Kamorra i ‘Ndrangheta – najgroźniejsze światowe organizacje przestępcze, szmuglują kokainę i zalewają nią Europę. Serial o tym samym tytule wyreżyserował Stefano Sollima. Przedstawia on historię dwóch rodzin – dostawców i przemytników, których życie jest związane z handlem narkotykami. 

Reżyser zabiera widza w podróż kokainowym szlakiem z Kolumbii, przez Meksyk i Stany Zjednoczone, przez Afrykę drogą lądową, aż do Kalabrii, gdzie funkcjonuje największa i najbardziej niebezpieczna mafia świata. 

Okazuje się, że w proceder zamieszani są dosłownie wszyscy od legalnych firm, z pozoru porządnych biznesmenów, po wojsko i urzędników państwowych, aż do zwykłych wieśniaków z południa Włoch. To świat, w którym rządzi zło, a życie ludzi zmienia w piekło.

Dlaczego akurat na południu Włoch? Jak powstała potęga ‘Ndranghety, która przyćmiła Cosa Nostrę, Kamorrę i innych mafiozów? Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba sięgnąć do innego serialu, który opowiada o porwaniu wnuka najbogatszego człowieka świata Jeana Paula Getty’ego. Ale o tym opowiemy innym razem. 

„Zero, zero, zero” reż. Stefano Sollima.

Ocena: 5/5

Gdzie oglądać? Platforma HBO

Podobne artykuły
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej
Kultura

Nowa rzeczywistość w portugalskich dyskotekach. Ponad 2 metry dla każdego inprezowicza

Każda z osób tańczących na dyskotece powinna mieć na parkiecie swój obszar o wielkości 2,25 m kw. – wynika z zaleceń dla rządu przygotowanych przez największą organizację gastronomiczną Portugalii AHRESP. Jak ustaliła rozgłośnia Radio…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Kultura

Komik zemdlał na scenie. Zdiagnozowano u niego koronawirusa

Komik D.L. Hughley ogłosił, że jego test na koronawirusa dał pozytywny wynik po tym, jak zemdlał na scenie podczas występu w Nashville w Tennessee. Jak donosiły media, 57-letni komik, który stracił przytomność podczas występu w nocnym klubie…
Zobacz więcej