Kultura

Co oglądać w czasie zarazy? „Zero, zero, zero” – serial na podstawie książki Roberto Saviano.

Czym się zająć w czasie pandemii? Podpowiadamy, co warto obejrzeć, gdy nie można wychodzić z domu. 

Na pierwszy ogień bierzemy serial, który bazuje na doskonałej książce wybitnego włoskiego dziennikarza śledczego Roberto Saviano. Saviano po tym jak ujawnił kulisy funkcjonowania mafii neapolitańskiej w książce „Gomorra”, żyje we Włoszech z wyrokiem śmierci, wydanym przez Kamorrę.  

W kolejnej pozycji „Zero, zero, zero” – opisał w jaki sposób Kamorra i ‘Ndrangheta – najgroźniejsze światowe organizacje przestępcze, szmuglują kokainę i zalewają nią Europę. Serial o tym samym tytule wyreżyserował Stefano Sollima. Przedstawia on historię dwóch rodzin – dostawców i przemytników, których życie jest związane z handlem narkotykami. 

Reżyser zabiera widza w podróż kokainowym szlakiem z Kolumbii, przez Meksyk i Stany Zjednoczone, przez Afrykę drogą lądową, aż do Kalabrii, gdzie funkcjonuje największa i najbardziej niebezpieczna mafia świata. 

Okazuje się, że w proceder zamieszani są dosłownie wszyscy od legalnych firm, z pozoru porządnych biznesmenów, po wojsko i urzędników państwowych, aż do zwykłych wieśniaków z południa Włoch. To świat, w którym rządzi zło, a życie ludzi zmienia w piekło.

Dlaczego akurat na południu Włoch? Jak powstała potęga ‘Ndranghety, która przyćmiła Cosa Nostrę, Kamorrę i innych mafiozów? Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba sięgnąć do innego serialu, który opowiada o porwaniu wnuka najbogatszego człowieka świata Jeana Paula Getty’ego. Ale o tym opowiemy innym razem. 

„Zero, zero, zero” reż. Stefano Sollima.

Ocena: 5/5

Gdzie oglądać? Platforma HBO

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej