Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Obraz ongchinonn z Pixabay

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców w temacie zagrożeń, na które w sieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak z takim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem nachalnego pouczania i prostotą przekazu, że szybko wykroczyła poza granice swojego kraju.

Kampania ma na celu uświadomienie rodzicom, że powinni zainteresować się tym, co dzieci oglądają w internecie. Do młodszych docierają często treści pełne przemocy, nieodpowiednich słów lub pokazujące sytuacje, których dziecko nie rozumie albo może zrozumieć opacznie. Do dzieci powyżej 10-go roku trafiają też po treści związane z seksem. W filmach poruszono także tematy bullyingu (zastraszania, znęcania się przez rówieśników), cyberbullyingu, groomingu (zaczepiania nieletnich w internecie, uwodzenie, nawiązywanie więzi emocjonalnej w celu wykorzystania dziecka) i nieodpowiednich treści, wyświetlanych dzieciom pozostawionym bez nadzoru dorosłych.

Keep It real – nawiązywanie znajomości z nieletnimi w internecie.

Keep It Real Online – Nieodpowiednie do wieku materiały

W Polsce również działają różne programy mające uświadomić dzieciom niebezpieczeństwa czyhające na nich w sieci, a rodzicom fakt, że mogą kontrolować treści docierające do nieletnich, nie tylko przez rozmawianie z dziećmi ale także w sposób bezpośredni np. przez zakładanie na telefonach, komputerach czy w internecie odpowiednich blokad.

Przykładowo można wejść z dziećmi na stronę Sieciaki.pl. To serwis edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku 9-11 lat. Głównym celem projektu jest edukacja najmłodszych internautów na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Sieciaki.pl zawierają kompendium wiedzy o tym, jak należy korzystać z internetu, by unikać sytuacji niebezpiecznych, a także jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia online. W serwisie znajduje się szereg materiałów multimedialnych (filmy, teledyski, audycje radiowe), które dzięki atrakcyjnej formule zachęcają użytkowników do zdobywania wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Głównym elementem serwisu jest składający się z 15 modułów kurs e-learningowy. Każdy moduł porusza inny temat dotyczący bezpieczeństwa dzieci online: kwestie prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania internetu. Projekt Sieciaki.pl jest realizowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Na stronie dzieckowsieci.pl znajdziemy natomiast porady dla rodziców, jak uchronić dzieci przed dostępem do niebezpiecznych treści w internecie lub do działań przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych ( jak np.płatności internetowe, zamówienia przez internet, zakupy, hazard). Coraz częściej zdarza się bowiem, ze dzieci naciskając w telefonach komórkowych, czy na tabletach wyskakujące okienka czy komunikaty narażają rodzinę na straty finansowe.

Jak informują organizatorzy kampanii “Chroń dziecko w sieci”, już ponad 80% dzieci w wieku przedszkolnym regularnie korzysta z internetu. 1 na 5 dzieci przyznaje, że zdarzyło mu się trafić w sieci na treści przeznaczone tylko dla dorosłych – głównie erotyczne i pornograficzne, ale także strony zawierające wulgaryzmy, czy brutalną przemoc.89% z nich deklaruje, że trafiło na takie treści przypadkowo. Jednocześnie świadomość tego, że może to dotyczyć ich dzieci, deklaruje jedynie 8% rodziców. Co piąty rodzic nigdy nie rozmawiał ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to zrobili, tylko połowa poruszała temat treści. Tylko 13% rodziców stosuje oprogramowanie filtrujące w komputerze lub laptopie, zaś wykorzystywanie go w tabletach i smartfonach używanych przez dzieci potwierdza jedynie kilka procent z nich.

Źródło: Wprost, dzieciwsieci.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej