KulturaPolska

Coś drgnęło. Polacy przeczytali w zeszłym roku więcej książek niż w 2018.

W ubiegłym roku nastąpiło zatrzymanie spadku czytelnictwa w Polsce. 39 proc. badanych stwierdziło, że przeczytało przynajmniej jedną książkę rocznie, to o 2% więcej niż w 2018 roku. Tylko 9 proc. Polaków w ubiegłym roku przeczytało więcej niż siedem książek rocznie – wynika z badania przeprowadzonego dla Biblioteki Narodowej.

Najczęściej książki kupujemy, robi tak 41 proc. Polaków. 35 proc. pożycza od znajomego, 31 proc. dostaje je w prezencie a 27 proc. wypożycza z biblioteki.

Wciąż dominują wydawnictwa papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98 proc. czytelników (co oznacza 39 proc. w całej populacji), e-booki wskazało 6 proc. czytelników (2,5 proc. w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3 proc. badanych w całej populacji. Z kolei 6 proc. czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. – Potwierdza to obserwacje z wcześniejszych badań: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie -komentuja autorzy badania.

Rok 2019 przyniósł istotną zmianę w rankingu najpopularniejszych autorów – do pierwszej trójki weszła Olga Tokarczuk. – Autorka nigdy wcześniej nie trafiła do masowego obiegu czytelniczego i nie miała szans konkurować z popularnymi autorami literatury gatunkowej, przede wszystkim thrillerów i romansów oraz polskiej literatury klasycznej z listy lektur szkolnych. Dopiero przyznanie Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku, a także Nagrody Bookera w 2018, wprowadziło Tokarczuk do szerszego obiegu czytelniczego – podaje Biblioteka Narodowa.

Na szczycie listy autorów najpoczytniejszych książek znalazł się Remigiusz Mróz, autor czterdziestu trzech powieści należących do wielu gatunków literackich, w większości powieści kryminalnych. Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się: Harlan Coben, Stephen King i klasyk gatunku – Agatha Christie.

Z klasyki literatury pięknej w masowym obiegu czytelniczym znajdują się stale dwaj autorzy: Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Henryk Sienkiewicz od początku badań BN należy do pierwszej piątki najpoczytniejszych autorów. Chociaż najczęściej dociera do czytelników przede wszystkim na drodze szkolno-klasycznego obiegu czytelniczego, to jednak wyniki ostatnich pomiarów czytelnictwa wskazują, że wśród jego odbiorców dominują osoby starsze, które wiele lat temu skończyły naukę szkolną.

Badanie czytelnictwa w Polsce jest przeprowadzane regularnie od 1992 roku na zlecenie Biblioteki Narodowej.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej