Informacje

Coś wyjątkowego. W Gdańsku urodziły się jednojajowe… trojaczki.

niemowlaki

Na oddziale Położnictwa i Ginekologii Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie urodziły się wczoraj trzy dziewczynki – Ida, Iga i Inka. To wyjątkowe wydarzenie, bo są one jednojajowymi trojaczkami, mają ten sam materiał genetyczny i będą do siebie bliźniaczo podobne.  Taki poród zdarza się raz na 100 tysięcy!

– Miałem duszę na ramieniu, bo takie porody to rzadkość – mówi dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. – Teraz już możemy odetchnąć – dziewczynki są zdrowe, śliczne i – jak to bywa w przypadku trojaczek jednojajowych – niemal identyczne.

Dzieci urodziły się w 32. tygodniu ciąży, ważą od 2 do 2,5 kg. Przedwczesny poród w przypadku ciąż mnogich nie dziwi medyków – około 50 proc. bliźniąt i praktycznie wszystkie trojaczki to wcześniaki.

Ordynator oddziału, dr Maciej Socha przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, że ciąże trojacze rozwiązywane są w placówce raz, dwa razy do roku, ale przypadek dziewcząt to prawdziwy ewenement.

Tata dziewczynek jeszcze nie widział ich osobiście, bo na oddziale nadal obowiązuje zakaz odwiedzin – informuje dr Socha. – Nie mógł też towarzyszyć podczas porodu, bo ten odbywał się przez cesarskie cięcie. Rozmawialiśmy z nim jednak i przekazaliśmy mu wszystkie informacje.

Trojaczki jednojajowe rodzą się, gdy jedna zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części, a jedna z tych części znów się dzieli na dwie kolejne części. Trojaczki mają takie same cechy, co u bliźniąt jednojajowych – czyli mają wygląd prawie identyczny, posiadają ten sam materiał genetyczny, są tej samej płci i mogą mieć podczas okresu zarodkowego wspólne łożysko. Jest to najrzadsza ciąża trojacza.

Źródło: Interia, trojmiasto.pl

ZOBACZ TEŻ:

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej