Anty-COVID 19Zdrowie

COVID-19. Nosisz maseczkę? Pracujesz w szpitalu? Zgól brodę!

Okazuje się, że epidemia koronawirusa może trwale zmienić obowiązującą modę. Dotyczy to w szczególności panów, którzy dotychczas obnosili się z obfitym zarostem. Zbyt długa i gęsta broda może jednak przyczynić się do zakażenia – ostrzegają naukowcy. 

Amerykańskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ang. Centre for Disease Control and Prevention) opublikowało grafikę, która jest instruktarzem dla wszystkich osób, które stosują na codzień maseczki z wkładem filtrującym. Aby zabezpieczenie działało w sposób prawidłowy, musi ściśle przylegać do twarzy. 

Według naukowców typ zarostu może wpływać na skuteczność ochrony przeciwwirusowej. Mężczyzna, który zwykł nosić długą, bujną brodę i wąsy, naraża się na niebezpieczeństwo, ponieważ zarost może utrudniać prawidłowe zakładanie maseczki ochronnej. Gdy nie przylega ona do twarzy, zarazki mogą dostawać się do ust i nosa powstałymi szczelinami. 

Lekarze zestawili kilkadziesiąt modnych stylizacji i opracowali szczegółowy poradnik, z którego w szczególności powinni skorzystać lekarze pracujący w szpitalach, bowiem oni są najbardziej narażeni. Najbardziej odpowiednie jest po prostu regularne golenie się. Dopuszczalny image to także niewielkie baczki lub wąsy. Broda drwala, ogromne bokobrody czy sumiaste wąsy, stanowią już pewne niebezpieczeństwo. 

Czy pandemia może wpłynąć na tegoroczną modę? Wydaje się, że tak. Do niedawna bardzo modny był obfity, zadbany zarost. Obecnie jednak korzystanie z usług fryzjerów staje się niemożliwe. Być może więc wróci moda na krótki zarost, bądź gładkie policzki u mężczyzn. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

205 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery osoby

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym raporcie informuje o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To jeden z najniższych dziennych bilansów w ostatnich tygodniach. W związku z COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie liczba…
Zobacz więcej