Anty-COVID 19Zdrowie

COVID-19. Nosisz maseczkę? Pracujesz w szpitalu? Zgól brodę!

Okazuje się, że epidemia koronawirusa może trwale zmienić obowiązującą modę. Dotyczy to w szczególności panów, którzy dotychczas obnosili się z obfitym zarostem. Zbyt długa i gęsta broda może jednak przyczynić się do zakażenia – ostrzegają naukowcy. 

Amerykańskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ang. Centre for Disease Control and Prevention) opublikowało grafikę, która jest instruktarzem dla wszystkich osób, które stosują na codzień maseczki z wkładem filtrującym. Aby zabezpieczenie działało w sposób prawidłowy, musi ściśle przylegać do twarzy. 

Według naukowców typ zarostu może wpływać na skuteczność ochrony przeciwwirusowej. Mężczyzna, który zwykł nosić długą, bujną brodę i wąsy, naraża się na niebezpieczeństwo, ponieważ zarost może utrudniać prawidłowe zakładanie maseczki ochronnej. Gdy nie przylega ona do twarzy, zarazki mogą dostawać się do ust i nosa powstałymi szczelinami. 

Lekarze zestawili kilkadziesiąt modnych stylizacji i opracowali szczegółowy poradnik, z którego w szczególności powinni skorzystać lekarze pracujący w szpitalach, bowiem oni są najbardziej narażeni. Najbardziej odpowiednie jest po prostu regularne golenie się. Dopuszczalny image to także niewielkie baczki lub wąsy. Broda drwala, ogromne bokobrody czy sumiaste wąsy, stanowią już pewne niebezpieczeństwo. 

Czy pandemia może wpłynąć na tegoroczną modę? Wydaje się, że tak. Do niedawna bardzo modny był obfity, zadbany zarost. Obecnie jednak korzystanie z usług fryzjerów staje się niemożliwe. Być może więc wróci moda na krótki zarost, bądź gładkie policzki u mężczyzn. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjeRozrywkaŚwiat

Brytyjczycy w końcu pójdą do pubów! Muszą spełnić pewien warunek, żeby napić się piwa

Do zamówienia piwa w pubach, po ich otwarciu w Anglii od 4 lipca, konieczne będzie podanie nazwiska i danych kontaktowych, które będą przechowywane przez właścicieli przez 21 dni – przewidują opublikowane w środę wytyczne brytyjskiego…
Zobacz więcej