Anty-COVID 19Polska

COVID-19: są powody do optymizmu, ale wszystko zależy od nas! Okres świąteczny może okazać się decydujący.

Fot. Eduards Zelobovskis

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 7.04 zachorowało 435 osób, a zmarło 22. Co prawda jest to rekordowa liczba zgonów, lecz to i tak niewiele w porównaniu z państwami Zachodniej Europy. Liczba nowych zachorowań się nie wzrosła drastycznie i wynosi mniej więcej tyle co 4 dni temu. Naturalnie nie jest to powód do euforii. Wszystko zależy od dyscypliny Polaków, dlatego apelujemy: zostań w domu! Tylko tak możemy przyczynić się do zahamowania pandemii.

Umiarkowanie optymistyczne wiadomości pochodzą także z krajów, które są mocno dotknięte epidemią koronawirusa. Wczoraj, po raz pierwszy od wielu miesięcy, nie odnotowano żadnego nowego zarażenia w Wuhan – ognisku zarazy. Państwowa komisja zdrowia w Chinach odnotowała jedynie 62 nowe przypadki zakażeń, bez stwierdzonych zgonów. 

Do 604 osób zmalała ilość ofiar we Włoszech. Do niedawna w tym kraju umierało ponad 900, a nawet 1000 osób dziennie. Niewiele lepiej radzą sobie Hiszpanie. Tam tendencja wyhamowała, jednak wczoraj zanotowano 743 zmarłych, wobec 637 dzień wcześniej.  

Mimo napiętej sytuacji wiele krajów myśli już o powolnym otwieraniu gospodarki, mocno ograniczonej przez aktywność wirusa. Austria wprowadziła obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, a od połowy kwietnia mają być otwierane małe sklepy, markety ogrodnicze i parki. Dalsze kroki uzależniane są od rozwoju sytuacji. 

Stopniowo ograniczenia chce znosić także Norwegia, która radzi sobie lepiej od sąsiedniej, liberalnej w podejściu do problemu, Szwecji. Norwegowie chcą 20 kwietnia otworzyć przedszkola, a tydzień później szkoły. Do pracy mają także wracać psychologowie, fizjoterapeuci, optycy, fryzjerzy, kosmetyczki i masażyści. 

Zapewne jest za wcześnie, aby snuć prognozy w przypadku Polski, jednak można mieć nadzieję, że gdy społeczeństwo będzie równie zdyscyplinowane jak dotychczas, bardziej prawdopodobne jest, że czeka nas podobny scenariusz jak w przypadku Austrii czy Norwegii, niż ten znany z Włoch czy Hiszpanii, gdzie gospodarka została wygaszona do działania tylko niezbędnych gałęzi przemysłu. 

Na Święta Wielkanocne planowane są kolejne obostrzenia ze strony władz. Jednak, jeśli krzywa przyrostu zachorowań się spłaszczy w ciągu kolejnych dwóch tygodni, możemy spodziewać się ustabilizowania sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej