Informacje

Covid-19: sytuacja na Śląsku opanowana. Górnicy oddają osocze.

Źródło: Telewizja TVS

Górnicy ratują swoich chorych kolegów oddając osocze. Na Śląsku chorobę wywołaną koronawirusem pokonało już ponad 1100 osób.

Wprawdzie chorujący na koronawirusa górnicy to duży problem, nie tylko dla kopalń, to teraz jest szansa, żeby ci, którzy już pokonali COVID-19, pomogli innym zakażonym. Potrzebne jest osocze z ich krwi. Powoli zmniejsza się także ilość zakażeń. Sytuacja wydaje się być opanowana.

– Pobranie osocza od tej zdrowej już osoby, wysublimowanie, czy tam to metodą plazmaferezy, wyciągnięcie tych przeciwciał, i w tym osoczu jakby już tego ozdrowieńca, podanie określonej dawki osobie chorej, przyspiesza namnażanie również tych przeciwciał u tej osoby, której podajemy, czyli tej chorej – mówi  Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. klinicznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie.

Jak mówią związkowcy, żeby zachęcić górników to oddawania krwi, trzeba zmienić prawo. Na razie jest  tak, że jeśli ktoś chce oddać krew, to dzień, w którym nie ma go w pracy, musi odrobić. Ma to znaczenie np. przy przechodzeniu na emeryturę. Powinien mieć dzień wolnego. Zwiększyłoby to liczbę chętnych.

– Czas zmienić te głupie przepisy, nie może być tak, że osoby które swoja własną krwią, własną krew chcą oddać żeby ratować inne osoby, krew której przecież nie można kupić, nie można jej wyprodukować, żeby za to że oddają honorowo, za to że ratują innym życie, musiały później dłużej pracować do emerytury – uważa Rafał Jedwabny, jeden z liderów górniczych struktur WZZ „Sierpień 80”.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej