Informacje

Covid-19: sytuacja na Śląsku opanowana. Górnicy oddają osocze.

Źródło: Telewizja TVS

Górnicy ratują swoich chorych kolegów oddając osocze. Na Śląsku chorobę wywołaną koronawirusem pokonało już ponad 1100 osób.

Wprawdzie chorujący na koronawirusa górnicy to duży problem, nie tylko dla kopalń, to teraz jest szansa, żeby ci, którzy już pokonali COVID-19, pomogli innym zakażonym. Potrzebne jest osocze z ich krwi. Powoli zmniejsza się także ilość zakażeń. Sytuacja wydaje się być opanowana.

– Pobranie osocza od tej zdrowej już osoby, wysublimowanie, czy tam to metodą plazmaferezy, wyciągnięcie tych przeciwciał, i w tym osoczu jakby już tego ozdrowieńca, podanie określonej dawki osobie chorej, przyspiesza namnażanie również tych przeciwciał u tej osoby, której podajemy, czyli tej chorej – mówi  Zbigniew Król, zastępca dyrektora ds. klinicznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie.

Jak mówią związkowcy, żeby zachęcić górników to oddawania krwi, trzeba zmienić prawo. Na razie jest  tak, że jeśli ktoś chce oddać krew, to dzień, w którym nie ma go w pracy, musi odrobić. Ma to znaczenie np. przy przechodzeniu na emeryturę. Powinien mieć dzień wolnego. Zwiększyłoby to liczbę chętnych.

– Czas zmienić te głupie przepisy, nie może być tak, że osoby które swoja własną krwią, własną krew chcą oddać żeby ratować inne osoby, krew której przecież nie można kupić, nie można jej wyprodukować, żeby za to że oddają honorowo, za to że ratują innym życie, musiały później dłużej pracować do emerytury – uważa Rafał Jedwabny, jeden z liderów górniczych struktur WZZ „Sierpień 80”.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej