Gospodarka

Cyfryzacja Polski. Coraz więcej spraw załatwiamy online

Obraz z Pixabay

Prawie  360 tysięcy nowych profili zaufanych, prawie 130 tysięcy pism ogólnych,  niemal cztery tysiące zgłoszeń o zgubionych dowodach osobistych – to przykłady spraw, które w maju Polacy  załatwiali online.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, e-usługą miesiąca okazała się Wyślij pismo ogólne. W ciągu 31 dni maja Polacy wysłali przez internet 129 392 pisma ogólne, co znaczy że średnio każdego dnia pisali i wysyłali ich ponad cztery tysiące! Nie dziwi nas ten sukces. –  Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej.  Aby z niego skorzystać nie potrzeba pieczątek, ani teczek. Potrzeba za to internetu i profilu zaufanego – mówi Marek Zagórski,  minister cyfryzacji.

Kolejne miejsce na podium zajmuje e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W maju skorzystało z niej 51 026 osób.

Ponad 31 tysięcy Polaków w maju przez internet zawnioskowało o nowy dowód osobisty. Aby to zrobić, wystarczy na portalu GOV.pl znaleźć e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną.

W maju Polacy przez internet także chętnie meldowali się, wnioskowali o odpisy aktów stanu cywilnego i zgłaszali narodziny dziecka. Wśród tych trzech e-usług najlepszy wynik osiągnęła Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W maju Polacy skorzystali z niej 20 577 razy. 18 129 razy skorzystali za to z e-usług meldunkowych. Przez internet możemy zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Bez wizyty w urzędzie możemy także się wymeldować. Maj był też kolejnym świetnym miesiącem w historii e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W tym czasie rodzice zarejestrowali tą drogą przyjście na świat 14 906 maluchów.

Jednak według resortu cyfryzacji,  prawdziwym zwycięzcą okazał się profil zaufany (PZ). W maju założyło go 355 789 Polaków. To niemal trzy razy więcej, niż w maju ubiegłego roku. Wówczas przybyło 132 626 nowych właścicieli PZ. Jeszcze ciekawiej wypada porównanie z wynikiem z 2018 roku. Wówczas w maju założono 69 820 nowych profili zaufanych. Prosty rachunek pokazuje, że w tym roku – w tym samym czasie – przybyło ich niemal pięć razy więcej!

– Rosnąca liczba Polaków z profilem zaufanym to najlepszy dowód na zmiany w podejściu do załatwiania spraw urzędowych. Polacy przekonują się do e-administracji i coraz chętniej z niej korzystają. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja utrzyma się. Aby tak się stało stale pracujemy nad nowymi e-udogodnieniami To efekt naszej konsekwentnej pracy – podkreśla  minister cyfryzacji.

Wszystkie e-usługi można znaleźć na portalu www.GOV.pl. W maju odwiedziło go ponad 12,5 miliona osób (unikalnych użytkowników), które wygenerowały niemal 125 milionów odsłon strony.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej