GospodarkaInformacje

Czeka nas recesja. Coraz mniej optymistyczne prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ile kosztuje koronawirus?, fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

W najbardziej optymistycznym scenariuszu opublikowanej w połowie marca  prognozy gospodarczej  eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zakładali niewielki wzrost tegorocznego  PKB w Polsce. Warunkiem było wygaśnięcie epidemii  do końca kwietnia i powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania od maja. Dzisiaj wiemy, że ten wariant się nie spełni. I niezależnie od przyjętego scenariusza rozwoju sytuacji czeka nas recesja.

Scenariusz pierwszy najnowszej prognozy PIE zakłada, że stopniowe znoszenie restrykcji gospodarczych rozpocznie  się w maju i potrwa do końca czerwca. Od lipca uruchomione zostaną  niemal wszystkie sektory gospodarki, lecz nadal utrzymywany jest rygor sanitarny. Dzięki temu spodziewana druga fala zachorowań osiąga mniejszą skalę i nie jest konieczne ponowne zamykanie wybranych sektorów. W tym bardziej optymistycznym scenariuszu PKB Polski w 2020 r. zmniejszy się o 4 proc. (w porównaniu z 2019 r.). Oznaczałoby to, że w relacji do prognoz sprzed kilku miesięcy, epidemia obniży  wzrost gospodarczy w Polsce o 7,5 pkt. proc. Z tego około 40 proc. jest wynikiem spadku konsumpcji krajowej, a około 60 proc. – spadku popytu zewnętrznego oraz zakłóceń po stronie podażowej związanych z przerwaniem międzynarodowych łańcuchów dostaw.

Z kolei scenariusz drugi przewiduje, że mimo rygoru sanitarnego druga fala będzie podobna lub większa niż pierwsza, w związku z czym jesienią konieczne będzie ponowne zamknięcie niektórych sektorów gospodarki na 1-2 miesiące. Dlatego w tej  prognozie uwzględniono  spadek konsumpcji krajowej rzędu 15-30 proc. w miesiącach objętych restrykcjami (rozłożony nierównomiernie między sektory) oraz wyraźny spadek popytu zewnętrznego. W tym wariancie PKB Polski w 2020 r. zmniejszy się o 7,1 proc. A wpływ epidemii przekroczy 10 pkt. proc. Natomiast  podział źródeł spadku na popyt krajowy i sytuację zewnętrzną rozłoży  się niemal po połowie.

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej