PolskaTechnologia

Czy 5G szkodzi zdrowiu? Narzędzie szatana, czy plus dla ludzkości

5G kolaż własny

W Polsce ruszyła pierwsza komercyjna sieć 5G. Operator Plus udostępnił ją mieszkańcom siedmiu dużych miast na terenie naszego kraju. Technologię, która działa na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia wciąż otacza jednak sporo kontrowersji. Czy to dlatego, że z natury rzeczy boimy się tego, co nowe? Czy może faktycznie sieć 5G jest szkodliwa dla naszego zdrowia i ci, którzy podpalają maszty mają rację?

Co to takiego 5G? Skrót oznacza ni mniej, ni więcej tylko piątą generację standardu sieci komórkowych. Sieć ta rozwijana jest w zasadzie od lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to testowano pierwsze dwukierunkowe urządzenia do komunikacji radiowej. Każda kolejna generacja, łącznie z 5G, nadal korzysta w celach komunikacji z fal radiowych. 

5G to bezpośredni następca używanego obecnie standardu 4G, czyli standardu, który daje nam LTE. 5G opracowano jest z myślą o obsłużeniu znacznie większej liczby odbiorników na metr kwadratowy. To znaczy, że nie będziemy mieli problemów z wysyłaniem zdjęć na portale społecznościowe, czy do znajomych w trakcie obecności na wielkim koncercie plenerowym, czy na stadionie podczas meczu. Nasze życzenia sylwestrowe dojdą do najbliższych w mgnieniu oka, bo nie będzie “przytkania” sieci gdy zbyt dużo ludzi wysyła coś w tym samym czasie. Nawet najszybsza sieć 4G nie radzi sobie bowiem z obsługą tak wielu urządzeń, jak 5G – mówimy o milionie odbiorników na każdy kilometr kwadratowy. To oczywiście korzyści, które będziemy mogli zaobserwować w zwykłym życiu. 5G jednak spowoduje rewolucję nie tylko w komunikacji, ale i w gospodarce. Umożliwi na przykład funkcjonowanie całych fabryk, którymi będzie można zarządzać zdalnie i bezprzewodowo. Praca zdalna stanie się jeszcze bardziej powszechna niż dziś. I pretekstem do jej podjęcia nie będzie Covid-19. Już istnieje przecież wiele zawodów, których przedstawiciele nie muszą bywać w biurach, w centum zatłoczonego miasta, żeby móc wykonywać swoje obowiązki. 5G niewątpliwie przyniesie zmiany społeczne. Outsourcing zostanie wyniesiony na kolejny poziom. A to dlatego, że 5G to także większa przepustowość danych – do 20 gigabitów na sekundę. To 60 razy więcej, niż obecne 4G i nawet 20 razy więcej od gigabitowych światłowodów.

Czy te korzyści nie przesłaniają strat? Czy sieć 5G jest szkodliwa dla ludzi? Pamiętajmy, że nowy standard to wciąż fale radiowe. W przypadku sieci 5G mówimy głównie o falach centymetrowych i milimetrowych (zakres od 3 do 300 GHz, w tym momencie zakłada się korzystanie z częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz). Fale radiowe, których bezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia w kontrolowanych warunkach (w granicach obecnie obowiązujących norm) potwierdza WHO i setki, jeżeli nie tysiące badań, przeprowadzanych od czasu ich odkrycia jeszcze w XIX wieku. Na razie więc nie ma wiarygodnych badań na temat szkodliwości 5G. Fale centymetrowe i milimetrowe są wykorzystywane w komunikacji od lat. Do tej pory głównie w wojsku i ośrodkach naukowych – te długości fal świetnie nadają się bowiem także do konstrukcji radarów i radioteleskopów, które obserwują niebo. Wciąż jest to promieniowanie niejonizujące, które nie przepływa przez nasz organizm, mogąc dokonać w nim jakichś zmian.  Wydaje się więc, że opinie o szkodliwości sieci 5G biorą się więc jedynie ze strachu przed czymś nowym. Tak samo zachowywali się nasi przodkowie gdy pojawiło się radio. Nie tak dawno temu przecież niektórzy wykazywali bezpośredni wpływ elektrowni wiatrowych na to, że krowy przestały dawać mleko. Czy więc wszystkie obawy to jedynie strach przed “nieznanym”? Nie do końca. WHO klasyfikuje fale radiowe, jako czynnik, którego wpływu na rozwój nowotworów nie można całkowicie wykluczyć, ale obecne badania tego nie potwierdzają. Nie możemy więc mówić, że 5G, ale i inne fale radiowe, z którymi obcujemy od dziesięcioleci są całkowicie obojętne dla zdrowia w każdych warunkach. Organizacja twierdzi, przypominamy, że obecne badania nie wykazują żadnej szkodliwości. To nic innego jak asekuracja na przyszłość. Nie dajmy się jednak zwariować, bo przecież WHO za bardziej niebezpieczne niż 5G uważa np. jedzenie smażonych potraw. Czy ktoś protestuje przeciw jajecznicy i wyrzuca patelnie przez okno?

Czy sieć 5G jest dziś potrzebna? Oceńmy to. Pierwsza zmiana, jaką odczujemy to po prostu zwiększona przepustowość internetu bezprzewodowego w sieciach komórkowych. Po drugie, to już wspomniane więcej urządzeń, które będą mogły komunikować się ze sobą i na zewnątrz. Pomoże to niewątpliwie także w monitoringu, czyli wpłynie bezpośrednio na naszą anonimowość. Po prostu każdy, niezależnie od tego kim jest i z jakich urządzeń korzysta przestanie być anonimowy. Ale ta sama funkcja, to znaczy monitoring przyda się także na przykład w rolnictwie. 5G przyda się tam, gdzie będzie można wykorzystać sieci czujników – np. przy uprawach. Mogą one na bieżąco monitorować stan podłoża, czy np. obecność szkodników, czy pojawianie się chorób i stosowanie pestycydów miejscowo, a nie na całe pola.

Przybliży się znacznie świat, w którym ulice opanują samochody autonomiczne. Transport publiczny z pewnością stanie się zautomatyzowany. Najprędzej z pewnością stanie się tak w przypadku pojazdów szynowych. Ale znacznie bliższe nam są już sieci samochodów autonomicznych, które będą pojawiać się na drogach. Im więcej czujników znajdzie się w ich zasięgu, tym bezpieczniej będą się przemieszczać.

Wreszcie medycyna. 1 milisekunda opóźnienia pozwoli na przeprowadzanie skomplikowanych i dokładnych operacji zdalnie, z pomocą robotów. Lekarz będzie mógł dokładnie, niemal w czasie rzeczywistym operować pacjentów po drugiej stronie świata.

Odpowiedzmy wreszcie na pytanie, czy dziś sieć 5G potrzebna jest w naszych domach? Po wymienieniu wielu możliwości jej zastosowania, które na razie brzmią jak z filmów science fiction, odpowiedź brzmi: nie! Dziś jeszcze nie. Dla dzisiejszych urządzeń i naszych potrzeb w zupełności wystarczy nam łączność Wi-Fi i łącze na poziomie 100 Mbps dla całego gospodarstwa domowego, w którym z sieci korzysta kilka urządzeń.

źródło: materiały własne, komputerświat.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej