InformacjeŚwiatTurystyka

Czy leci z nami koronawirus? Pomysły linii lotniczych na podróżowanie w czasie epidemii.

lot w czasie epidemii , pomysł firmy Aviointeriors, art. prasowe

Brak bagażu podręcznego, sterylne posiłki, obsługa pokładowa w maskach, fotele pasażerów oddzielone pleksi i niestety droższe bilety – być może w takich warunkach będziemy latać samolotami za kilka miesięcy. Choć popyt na przeloty pasażerskie spadł w czasie epidemii o 90%, linie lotnicze przygotowują już strategię na powrót do w miarę normalnego funkcjonowania.

Projekt włoskiej firmy Aviointeriors “Glassafe” zakłada, że każdy fotel w samolocie obudowany byłby przezroczystymi ściankami, które oddzielałyby od siebie pasażerów. Firma zapewnia, że montaż i demontaż urządzeń jest łatwy i możliwy do zainstalowania na każdym rodzaju fotela.

Projektanci wyszli także z pomysłem umieszczenia środkowego fotela w przeciwnym kierunku niż pozostałe w rzędzie, nie sprawia to jednak, że izolacja pasażerów jest większa, więc również w tym rozwiązaniu zamontowano by przezroczyste ścianki.

lot w czasie epidemii , pomysł firmy Aviointeriors, art.prasowe

Eksperci nie wspominają o klimatyzacji w samolotach. Co z tego, że pasażerowie będą od siebie oddzieleni ściankami z pleksi skoro będą oddychać tym samym powietrzem przechodzącym przez klimatyzację w samolocie i wtłaczanym z powrotem do kabiny pasażerskiej. Istnieją przypuszczenia, że właśnie w ten sposób zarazili się pasażerowie i załoga statku “Diamond Princess”, a Chińczycy ostatnio udowodnili, że klienci jednej z restauracji, choć siedzieli dość daleko od siebie, zarazili się z powodu klimatyzacji.

Szacuje się, że nawet 15 proc. podróżnych ulega „lotniczym” infekcjom. Gdy ktoś kichnie lub kaszlnie, w strefie bezpośredniego zagrożenia znajduje się nawet 15–25 osób. Choć powietrze w kabinie wymieniane jest 15–20 razy na godzinę, urządzenia klimatyzacyjne czerpią z zewnątrz tylko połowę. Resztę ze względów oszczędnościowych (by nie ogrzewać zimnego) zasysają tuż nad podłogą, filtrują i wtłaczają powtórnie do przedziału pasażerskiego. Filtry nie zatrzymują wszystkich wirusów.

Linie lotnicze Air France i KLM poinformowały, że przy wejściu do samolotów rozdawane będą maseczki pasażerom w przypadku, gdy na rejsie będzie dużo osób. Również personel pokładowy zobowiązany nosić maski ochronne i rękawice, a samoloty są wyposażone m.in. w środki do dezynfekcji rąk. Podczas każdego lotu KLM jedna z toalet jest przeznaczona wyłączenie dla załogi, aby personel mógł w nieograniczony sposób dbać o higienę rąk.

Linie Emirates, które częściowo wykonują połączenia, informują, że na pokładzie ich samolotów nie będzie czasopism i innych materiałów do ​​czytania. Jedzenie i napoje będą nadal oferowane, jednak ich opakowanie i sposób podania zostaną zmodyfikowane w celu zachowania maksymalnych środków ostrożności. Podróżni nie będą mogli zabrać na pokład bagażu podręcznego, a dozwolone podczas podróży rzeczy zostaną ograniczone do laptopa, torebki, teczki lub akcesoriów dziecięcych. Wszystkie pozostałe przedmioty powinny znaleźć się w bagażu rejestrowanym, do którego zostanie dodany limit bagażu podręcznego.

Pomiędzy liniami lotniczymi trwają spory dotyczące zmniejszenia liczby pasażerów wpuszczanych na pokład. Pojawiły się bowiem pomysły, żeby w czasach konieczności zachowania dystansu społecznego pasażerowie byli sadzani na przemiennie, na co drugim siedzeniu. Dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), Alexandre de Juniac, uważa, że ​​dystans społeczny zakończy erę tanich biletów lotniczych. – Przy mniejszej liczbie dostępnych miejsc oznacza to, że linie lotnicze będą musiały podnieść ceny, aby osiągnąć zysk – powiedział w tym tygodniu.

Źródło: onet.pl, mt

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej