Świat

Czy leci z nami koronawirus? Są wytyczne w sprawie wznowienia podróży lotniczych. Duże zmiany.

Boeing_747-8_Lufthansa_Wikipedia

Unijne instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia i bezpieczeństwo lotnicze rozesłały do krajów członkowskich projekt wytycznych w sprawie wznowienia podróży lotniczych. Dokument, który widzieli dziennikarze Politico.eu, zakłada duże zmiany zasad postępowania tak na pokładach samolotów, jak i na lotniskach.

Chodzi o projekty wytycznych bezpieczeństwa, dotyczące zasad wznowienia podróży lotniczych, tak aby utrzymać przy tym niskie ryzyko przenoszenia koronawirusa.

W wytycznych stwierdza się, że “tam, gdzie pozwala na to obciążenie pasażerami, konfiguracja kabin oraz wymogi dotyczące masy i balansowania, linie lotnicze powinny zapewnić, w miarę możliwości, fizyczną odległość między pasażerami”.

Chociaż niektóre linie lotnicze, takie jak Lufthansa i TAP Air Portugal wprowadziły zasadę wolnych rzędów, większość przewoźników jest temu przeciwna, twierdząc, że jest nieskuteczna i szkodzi ich interesom.

Wytyczne nie posuwają się do ustanowienia wymogu utrzymywania określonej odległości między pasażerami i dodają zastrzeżenie, że linie lotnicze powinny to robić tylko wtedy, gdy mogą to zrobić.

Jeśli dystansowanie społeczne nie jest możliwe, “pasażerowie i członkowie załogi na pokładzie samolotu powinni przez cały czas stosować się do wszystkich innych środków zapobiegawczych, w tym higieny rąk, etykiety oddechowej i maski na twarz”, stwierdzają wytyczne.

Wytyczne zalecają również pozostawienie dwóch rzędów pustych, które miałyby służyć jako prowizoryczny “obszar izolacyjny” dla pasażerów, u których już na pokładzie pojawiają się objawy związane z COVID-19.

W wytycznych stwierdza się, że szeroko stosowana przez branżę zasada kontrolowania temperatury “nie jest skuteczna ani wydajna w wykrywaniu przypadków nosicielstwa COVID-19, ani w opóźnianiu lub łagodzeniu pandemii”.

Odrzucają również pomysł tzw. paszportów immunitetowych, które mają zaświadczać, że pasażerowie są wolni od COVID-19 przy wejściu na pokład. Środek ten “nie jest poparty istniejącą obecnie wiedzą naukową”, stwierdzają wytyczne, dodając jednak, że oba organy regulacyjne “monitorują rozwój wiedzy na ten temat i będą odpowiednio aktualizować zalecenie, gdy dostępny będzie odpowiedni test”.

W dokumencie zaleca się stosowanie masek w trakcie całej podróży oraz wypełnianie przez pasażerów kwestionariuszy zdrowotnych i kart lokalizacyjnych, co pozwoli rządom na odnalezienie osób, które mogły mieć kontakt z zakażeniem.

“Linie lotnicze powinny wprowadzić środki mające na celu uniknięcie sytuacji, w której pasażerowie czekają w kolejce w przejściach lub przy kuchni, aby skorzystać z toalet”, mówi projekt – Ryanair już zapowiedział, że go zastosuje.

Na lotnisko mogliby wejść tylko pasażerowie bez odprowadzających czy oczekujących na przylot. “Dostęp do pomieszczeń portu lotniczego powinien być ograniczony wyłącznie do pasażerów, członków załogi i personelu”, mówią wytyczne, chyba że pasażer o ograniczonej zdolności poruszania się potrzebuje pomocy.

Wszelkie tego rodzaju wytyczne dotyczące lotnictwa nie są obowiązkowe, ponieważ władze krajowe są uprawnione do wdrażania polityki w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Jednak Unia ma nadzieję, że skoordynowane podejście pomoże złagodzić obciążenia regulacyjne dla branży i przyczyni się do jej ożywienia.

Źródło: POLITICO.eu, Onet.

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej