InformacjeKościół

Czy państwo pozwoli Polakom chodzić na Mszę Świętą? Są propozycje.

Dziś rząd Mateusza Morawieckiego wypowie się w sprawie poluzowania obostrzeń, związanych z pandemią chińskiego wirusa z Wuhan. 

Obecnie obowiązuje zakaz zgromadzeń religijnych powyżej 5. osób. W praktyce oznacza to sprawowanie Eucharystii bez udziału wiernych. Efektem jest zanik życia religijnego i wspólnotowego w parafiach. 

Przedłużanie tej sytuacji jest już niebezpieczne, zwłaszcza, że podobne obostrzenia nie dotyczą np. sklepów czy zakładów pracy. Życie duchowe Polaków zostało zepchnięte na plan dalszy, jakkolwiek można zrozumieć intencje towarzyszące wprowadzaniu takich przepisów. 

O poluzowanie obostrzeń wobec katolików zwrócił się w liście do premiera Morawieckiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Ksiądz arcybiskup zaproponował analogiczne rozwiązania, jakie stosuje się dla handlu. Proponuje, aby w kościołach mogła znajdować się jedna osoba na 9 m2. 

Wiele świątyń to przestronne budynki i nie ma problemu, aby ludzie siadali w co drugiej ławce, w osobnych rzędach czy nawach. W ten sposób w kościołach mogłoby przebywać nawet 100 osób w bezpiecznej odległości. Można też, w sposób zachowujący dystans, zorganizować wejście i wyjście z kościoła. 

W opublikowanym rozporządzeniu rząd zrezygnował z obowiązku zakrywania ust i nosa przez kapłanów sprawujących liturgię, o czym pisaliśmy wczoraj rano. Pomysł spotkał się z krytyką kleru i wiernych. 

„Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym” – zakończył przewodniczący Episkopatu. 

Źródło: episkopat.pl 

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej