Polska

Czy Ryanair zwróci klientom pieniądze za bilety? Firma zapowiada przywrócenie lotów od 1 lipca.

Wikipedia

O poważnych kłopotach irlandzkiego przewoźnika pisaliśmy już w na początku miesiąca. Informowaliśmy, że w związku z pandemią koronawirusa, tania linia lotnicza zrealizował jedynie 1 proc. zaplanowanych połączeń i planuje masowe zwolnienia. Pracę straci 15 proc. zatrudnionych, a pozostali muszą godzić się na obniżki płac.

Nie można odzyskać pieniędzy za bilety

Czy w tak dramatycznej sytuacji klienci firmy mogą liczyć na zwrot pieniędzy za zakupiony bilet? Nasi czytelnicy alarmują, że od początku pandemii, gdy loty został zawieszone, nie mogą odzyskać środków. Marek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), boi się, że straci pieniądze. 

„Od kwietnia nie mogę odzyskać sporych sum za kilkanaście biletów, które kupiłem dla grupy. Mimo, że otrzymałem potwierdzenie od firmy o odwołaniu lotów, zwrot za pomocą firmowego formularza okazuje się niemożliwy. Za każdym razem pojawia się inny błąd – a to w danych osobowych czy numerze rezerwacji. Tracę już cierpliwość” – opowiada.

Firma tłumaczy to nieoczekiwanymi okolicznościami i faktem, że na rozpatrzenie czekają setki tysięcy reklamacji. Nie jest jednak tajemnicą, że to, czego naprawdę obawia się Ryanair to widmo straty klientów i utraty płynności. Dlatego w nieskończoność przesuwa patową sytuację. 

Ryanair chce zatrzymać klientów

Sprawę poruszył też Maciej Samcik na swoim blogu subiektywnieofinansach.pl 

„Część przewoźników wpadła na pomysł, by oferować klientom voucher na kolejny lot zamiast zwrotu pieniędzy. Szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA) powiedział otwartym tekstem, że linie lotnicze celowo wydają vouchery zamiast zwracać pieniądze – po prostu nie stać ich na inne rozwiązanie, bo gotówka już się rozeszła i musiałyby zaciągać kredyty (a niekoniecznie by dostały, bo przecież samoloty już są przedmiotem leasingu). Prawo mówi, że linia lotnicza, owszem, może zaproponować voucher, ale klient nie musi się godzić na takie rozwiązanie. Tyle, że czasem nie ma wyjścia” – pisze Samcik.

Oczywiście można też korzystać z pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale to tylko teoria. W obecnej sytuacji wydaje się to niemożliwe. Niemniej można próbować się kontaktować poprzez stronę ULC.  

„Przetrzymywanie gotówki, wymuszanie przyjmowania voucherów lub zgody na jedynie częściowy zwrot kasy to niestety dość częste przypadki traktowania klientów przez firmy działające w branżach przewozowej, turystycznej i eventowej. Gdy walczy się o życie, kończą się skrupuły” – kończy dziennikarz.

Firma wznawia loty od 1 lipca

Mimo wszystko firma jest dobrej myśli i dzisiaj zapowiedziała, że od 1 lipca wznawia loty! Powrócić ma aż 40 proc. z siatki połączeń przed pandemią. Będą wprowadzone nowe zasady przewozu. Nie obędzie się bez surowych zasad bezpieczeństwa i mnóstwa biurokracji.

Ryanair planuje ograniczenie liczby przewożonych bagaży rejestrowanych, odprawa będzie się odbywała wyłącznie online, a karty pokładowe będą zapisane w smartfonie. Na lotnisku będzie pomiar temperatury, obowiązkowe będzie noszenie masek – zakrywania nosa i ust – przez cały czas podróży, w terminalu i na pokładzie samolotu.

Wszystkie samoloty Ryanaira będą wyposażone w filtry powietrzne HEPA, wszystkie powierzchnie wewnętrzne samolotów już teraz są dezynfekowane co noc profesjonalnymi środkami, których skuteczność określa się na ponad 24 godziny – informuje przewoźnik.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej