Polska

Czy warszawski ratusz szkolił bojówkarzy ? Portale piszą o “Szwadronach Trzaskowskiego”

09.06.2018 Warszawa Parada Rownosci N/Z Rafal Trzaskowski fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Ratusz przeznaczył 3,6 mln złotych na instytucję kultury szkolącą anarchistów z „taktyki miejskiej/ulicznej gimnastyki” – informuje portal zyciestolicy.com.pl. “Sprawa jest bardzo poważna.W ubiegłym roku w Warszawie odbył się cykl skrajnie lewicowych szkoleń i wykładów. Nazwy niektórych z nich mogą sugerować, że szkolono na nich bojówkarzy. Zorganizowała je instytucja kultury finansowana przez warszawski ratusz” – czytamy z kolei na stronie stefczyk.info.

Jak informuje stefczyk.info, od października 2019 do stycznia 2020 roku w Warszawie miała miejsce „Społeczna Szkoła Antykapitalizmu” czyli cykl spotkań, wykładów i zamkniętych szkoleń organizowanych przez skrajną lewicę. „Jak mogłoby wyglądać życie po kapitalizmie?” – można, jak donosi portal, przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia – „Na problemy galopujących nierówności ekonomicznych, toksycznego indywidualizmu, prekaryzacji, kryzysu klimatycznego oraz reakcyjnych nacjonalizmów odpowiedzi nie dostarczy ani współczesny, technokratyczny parlamentaryzm, ani powrót do różnych modeli XX-wiecznego państwa opiekuńczego. Wobec neoliberalnej „fuzji” państwa oraz rynku receptą może być tylko aktywne, biorące sprawy w swoje ręce społeczeństwo.” – cytuje informacje ze strony wydarzenia stefczyk.info

Strona opisuje także dwie zamknięte sesje praktyczne – „Taktyki miejskie/uliczna gimnastyka, czyli techniki działania grupowego” oraz „Strajk Społeczny – grupowa gra strategiczna przygotowana przez Plan C”. “W wypadku obu na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia brak jakichkolwiek informacji o tym czego dotyczyły te szkolenia, ich nazwy sugerują jednak, że dotyczyło szkoleń bojówkarzy, którzy podczas protestów walczą z siłami porządkowymi” – czytamy w artykule.

Portal Życie Stolicy, który jako pierwszy zajął się tą sprawą, poprosił o komentarze w tej sprawie ekspertów. „W trakcie takich szkoleń, uczestnicy mogą zostać zapoznani z wyposażeniem, technikami operacyjnymi państwowych sił porządkowych i sposobami ich obejścia lub neutralizacji. Może ono obejmować zagadnienia zaczynając od sposobów organizowania prowokacji, kontroli tłumu (podsycanie jego negatywnego nastawienia), aż do taktyk walk ulicznych z policją z wykorzystaniem różnego rodzaju środków (improwizowanych jak i przejętej broni) oraz sposobów siłowego przejęcia i utrzymania kontroli nad budynkami radia, TV, czy obiektami infrastruktury krytycznej państwa.” -skomentował Sławomir Piter, były oficer Wojska Polskiego – „Mogą one przygotowywać uczestników do organizowania, jak i przejmowania kontroli nad legalnymi/nielegalnymi zgromadzeniami protestujących grup ludzi i zarządzania nimi tak, aby doprowadzić do zamieszek i destabilizacji państwa.” Te komentarze znaleźć można na stronie zyciestolicy.com.pl.

W podobnym tonie, w cytowanym artykule, wypowiedział się też szef Biura Ochrony Rządu generał Andrzej Pawlikowski, który zwrócił uwagę na to, że takich szkoleń nie powinna prowadzić instytucja kultury. „Szkolenia z zakresu samoobrony czy też taktyki ulicznej może przeprowadzać stosowny uprawniony do tego podmiot zarejestrowany w KRS z odpowiednimi uprawnieniami” -zauważył dodając, że „szkolenia dedykowane przygotowaniom kursantów do starć z Policją są niedozwolone”. Podkreślił jednak, że nie można przesądzić o treści tych szkoleń bez dokładnej wiedzy czego dotyczyło.

Jak podaje strona zyciestolicy.com.pl, organizatorem było Biennale Warszawa czyli dawny teatr „Scena Prezentacje”. Jak informuje portal – “Biennale Warszawa, czyli dawny Teatr Scena Prezentacje zorganizował w 2019 roku tzw. Społeczną Szkołę Antykapitalizmu. Jak możemy przeczytać na stronie biennalewarszawa.pl: „Zapraszamy do udziału w Społecznej Szkole Antykapitalizmu, czyli w dziewięciu spotkaniach warsztatowo-wykładowych z aktywistkami i aktywistami wokół idei pracy nad postępowymi zmianami społecznymi. Szkoła kierowana jest do osób działających na polu aktywizmu, które poszukują alternatyw w dziedzinie organizacji społecznej.”

Na chwilę obecną ani Ratusz ani Biennale Warszawa nie wydały oficjalnego stanowiska w tej sprawie – czytamy na stefczyk.info.

Źródło: stefczyk.info, zyciestolicy.com.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej