Polska

Deszczówka sposobem na suszę. Tak zaczynają sobie radzić miasta.

Źródło: Telewizja TVS

Miasta próbują walczyć z suszą. Jedną z metod jest łapanie deszczówki. Na Śląsku ruszył program „Podlej deszczem”, w którym można się starać o dofinansowanie np. do zakupu zbiornika na wodę cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze przeznaczone na ten cel szybko się skończyły. W Sosnowcu budżet na ten cel zwiększył się o kolejne 100 tys.

– Wykonamy taką instalację, która nam pozwoli na gromadzenie wody deszczowej i ta woda deszczowa będzie wykorzystywana do mycia boksów i pomieszczeń, a potem odprowadzana do oczyszczalny biologicznej i tam po wstępnym oczyszczeniu dalej rozprowadzana do znajdującego się obok schroniska lasu. A po drugiej stronie naszego miasta, czyli w parku im. Jacka Kuronia odnowimy oczko wodne, które będzie zasilane wyłącznie wodą deszczową – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W Sosnowcu chcą także używać wody deszczowej do podlewania zieleni. Deszcz łapią także w Bielsku-Białej. Ze względu na ogromne zainteresowanie tu także trzeba było zwiększyć pulę środków na ten cel.

– Podwoiliśmy tą kwotę do kwoty 700 tys zł i okazało się, że również ilość tych wniosków, bo bardzo szybko było ich ponad 1000 i te oczekiwania finansowe był tak duże, wtórowali nam też radni – interpelacje spływały że do urzędu miasta, aby tą kwotę powiększyć bo faktycznie jest taka potrzeba. W naszym mieście jest też bardzo dużo organizacji ekologicznych. Są bardzo prężne, dobrze działające, staramy się z nimi być we współpracy i to doprowadziło do tego, że stoimy u progu podjęcia przez prezydenta decyzji, że w tym roku na ten program przeznaczymy 2 mln zł – mówi Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Miasta stawiają także na łąki kwietne. Od dwóch lat takim widokiem mogą się cieszyć mieszkańcy Katowic. Tu łąki kwietne powstają także w centrum miasta. Chodzi nie tylko o estetykę, ale dłuższe zatrzymanie wód opadowych, czyli tzw. małą retencję. Ale w Katowicach jest też projekt bardzo dużej retencji, czyli budowa 13 zbiorników deszczowych.

– To inwestycja za 64 mln zł. Zbiorników retencyjnych, z których ma korzystać  Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, po to żeby tą deszczówką, która tam się zbiera podlewać tereny zielone. Już na dzień dzisiejszy na przykład z takiego zbiornika zlokalizowanego w parku Boguckim tereny zielone w Katowicach są podlewane – wyjaśnia Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej