Polska

Deszczówka sposobem na suszę. Tak zaczynają sobie radzić miasta.

Źródło: Telewizja TVS

Miasta próbują walczyć z suszą. Jedną z metod jest łapanie deszczówki. Na Śląsku ruszył program „Podlej deszczem”, w którym można się starać o dofinansowanie np. do zakupu zbiornika na wodę cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze przeznaczone na ten cel szybko się skończyły. W Sosnowcu budżet na ten cel zwiększył się o kolejne 100 tys.

– Wykonamy taką instalację, która nam pozwoli na gromadzenie wody deszczowej i ta woda deszczowa będzie wykorzystywana do mycia boksów i pomieszczeń, a potem odprowadzana do oczyszczalny biologicznej i tam po wstępnym oczyszczeniu dalej rozprowadzana do znajdującego się obok schroniska lasu. A po drugiej stronie naszego miasta, czyli w parku im. Jacka Kuronia odnowimy oczko wodne, które będzie zasilane wyłącznie wodą deszczową – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W Sosnowcu chcą także używać wody deszczowej do podlewania zieleni. Deszcz łapią także w Bielsku-Białej. Ze względu na ogromne zainteresowanie tu także trzeba było zwiększyć pulę środków na ten cel.

– Podwoiliśmy tą kwotę do kwoty 700 tys zł i okazało się, że również ilość tych wniosków, bo bardzo szybko było ich ponad 1000 i te oczekiwania finansowe był tak duże, wtórowali nam też radni – interpelacje spływały że do urzędu miasta, aby tą kwotę powiększyć bo faktycznie jest taka potrzeba. W naszym mieście jest też bardzo dużo organizacji ekologicznych. Są bardzo prężne, dobrze działające, staramy się z nimi być we współpracy i to doprowadziło do tego, że stoimy u progu podjęcia przez prezydenta decyzji, że w tym roku na ten program przeznaczymy 2 mln zł – mówi Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Miasta stawiają także na łąki kwietne. Od dwóch lat takim widokiem mogą się cieszyć mieszkańcy Katowic. Tu łąki kwietne powstają także w centrum miasta. Chodzi nie tylko o estetykę, ale dłuższe zatrzymanie wód opadowych, czyli tzw. małą retencję. Ale w Katowicach jest też projekt bardzo dużej retencji, czyli budowa 13 zbiorników deszczowych.

– To inwestycja za 64 mln zł. Zbiorników retencyjnych, z których ma korzystać  Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, po to żeby tą deszczówką, która tam się zbiera podlewać tereny zielone. Już na dzień dzisiejszy na przykład z takiego zbiornika zlokalizowanego w parku Boguckim tereny zielone w Katowicach są podlewane – wyjaśnia Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej