Gospodarka

Dobra wiadomość dla eksporterów żywności. Singapur otwiera rynek dla polskich jaj.

Dwa symbole Singapuru: lew Merlion i slynny hotel Marina Bay Sands Fot.Andrzej Ratajczyk

Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi poinformowało, że służby weterynaryjne Singapuru zdecydowały o otwarciu rynku dla jaj konsumpcyjnych i produktów jajecznych. A to oznacza, że polscy producenci jaj będą mogli sprzedawać je na tamtym rynku.

Do Singapuru będzie też można wysyłać inne polskie produkty żywnościowe.  Umożliwi  to decyzja o uproszczeniu zasad dostępu do rynku singapurskiego dla przetworów z mięsa (drobiowego, wieprzowego, wołowego) oraz przetworów z jaj poprzez wprowadzenie możliwości zatwierdzania zakładów do eksportu na zasadzie pre-listingu. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi , obecnie trwają prace nad uzgodnieniem odpowiednich wzorów świadectw zdrowia, co umożliwi eksport.

Otwarcie singapurskiego rynku na polskie jaja i przetwory z mięsa nie rozwiąże  problemu drastycznego  spadku eksportu naszej  żywności, wywołanego pandemią COVID-19, ale jest optymistycznym  sygnałem, że podejmowane m. in.  przez  resort rolnictwa działania wspierające  polskich producentów żywności w poszukiwaniu nowych rynków zbytu przynoszą efekty.

Żywność to jedna z polskich specjalności eksportowych.  W 2019  r. wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 31,4  mld euro / wzrost o 5,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego/. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat wartość sprzedaży zagranicznej żywności najprawdopodobniej spadnie. Zaburzenia w funkcjonowaniu systemów produkcji i łańcuchów dostaw w następstwie pandemii  stworzyły ogromne problemy dla wielu krajowych producentów żywności,  którzy  z dnia na dzień zostali zmuszeni do ograniczenia a nawet całkowitego zawieszenia swojej sprzedaży zagranicznej. Dlatego konieczne stało się szukanie nowych rynków i nowych odbiorców dla produkowanej w Polsce żywności.

Międzynarodowe kontakty między polskimi producentami a zagranicznymi podmiotami zainteresowanymi  importem żywności ułatwić ma  nowa zakładka na stronie internetowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  (w wersji językowej angielskiej i polskiej), przedstawiająca m. in.  listę organizacji branżowych skupiających producentów rolnych, firmy przetwórstwa i handlu. Z biurami tych organizacji mogliby się kontaktować potencjalni zagraniczni kontrahenci, zainteresowani importem żywności z Polski, a także Zagraniczne Biura Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej