Gospodarka

Dobra wiadomość dla turystów. Hotele wznawiają działalność, ale z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Apartament 37, Baltic Park, Stegna

Od dzisiaj część sektorów polskiej gospodarki wraca do tzw. nowej normalności.  Dotyczy to m. in. branży hotelarskiej, która w szczególny stopniu odczuła skutki narodowej kwarantanny. Każdy obiekt musi stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby. Pokój będzie można ponownie wynająć po jego dokładnej dezynfekcji i wywietrzeniu.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 od 2 kwietnia większość hoteli w Polsce musiała zawiesić swoją działalność.  Mogły one funkcjonować tylko wtedy, gdy przebywały  w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy korzystał z nich personel medyczny.  Faktycznie  hotele i inne obiekty noclegowe zaczęły świecić pustkami już od połowy marca, kiedy zamknięto polskie granice dla cudzoziemców. Efektem wprowadzonych ograniczeń były ogromne  straty  finansowe hotelarzy, która sama branża szacowała na pół miliarda złotych miesięcznie. Możliwość wznowienia działalności, nawet w ograniczonym zakresie, stwarza szansę ograniczenia strat branży, a w wielu przypadkach uchronienia  od bankructwa.

Od 4 maja usługi hotelarskie i noclegowe mogą być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. W prowadzeniu działalności w okresie pandemii mają pomoc hotelarzom wytyczne, które Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało dla „odmrażanych” sektorów polskiej gospodarki. Zgodnie z nimi ograniczona została liczba gości, którzy jednocześnie mogą znajdować się w obiekcie. Ich właściciele powinni umieszczać w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku. Każdy obiekt musi stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby.

Resort rozwoju zaleca także m. in. ograniczenie do minimum czasu przebywania gości przy recepcji, a także wprowadzenie bezwzględnego zakazu przebywania w hotelu, obiekcie noclegowym osób tam nie zakwaterowanych. Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet. Rekomendowane jest też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji.

Ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwości spożywania posiłków w częściach restauracyjnych, natomiast będą mogły one być wydawane bezpośrednio do pokoi. Wspólne sale telewizyjne, pokoje/sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki oraz inne przestrzenie w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, będą wyłączone z użytkowania do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania. Odpowiednie zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny oraz stosowania procedur zapobiegawczych będą obowiązywały także pracowników i obsługę hoteli, obiektów i pensjonatów.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej