Kultura

Dobry bo polski jazz

Warsaw Summer Jazz Days plakat

Tak w skrócie można określić rozkład jazzdy dwóch największych letnich festiwali jazzowych: Warsaw Summer Jazz Days i Summer Jazz Festiwal Kraków

To znak czasu, organizatorzy nie tylko stawiają na rodzimych artystów, wiedząc jakie problemy mieli przez ostatnich klika miesięcy z koncertowaniem i kontaktem z fanami, ale zdają sobie sprawę, że w tych trudnych czasach transfer pieniędzy do kieszeni zagranicznych agentów byłby zwykłym faux pas. 

Zmiana formuły festiwali, ograniczenia widowni, dotarcie do szerokiej publiczności poprzez kanały streamingowe i Internet, to norma.

Domyślacie się Państwo że tegoroczna edycja WSJD będzie bardzo zmieniona – anonsuje Mariusz Adamiak, jeden z najprężniejszych animatorów jazzu Starego Kontynentu
Z wiadomych przyczyn koncerty tegorocznych zagranicznych gwiazd zostają przeniesione na przyszły rok. Prawie wszyscy potwierdzili gotowość występu w przyszłym roku w dniach 8 – 11 lipca 2021. Zarówno Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride Brian Blade, Lizz Wright, Branford Marsalis, Kenny Barron z Davem Hollandem i Johnathanem Blakem , oni wszyscy wyznaczyli już konkretne dni. W najbliższym czasie podamy Państwu dokładne daty występów tych wykonawców, pozostali w ciągu kilku tygodni potwierdzą nam swój udział.

A co z tegoroczną edycją?

Nakładem wielu sił i czasu powstał znakomity program. Wielu dziennikarzy uznało go najlepszym w historii. W kontrze do wielu przekładanych festiwali Warsaw Summer Jazz Days ma nowe przesłanie. Ma TRWAĆ ! Festiwal będzie się składał z kilku działań. Celem będzie pokazanie wszystkim fanom jazzu w Polsce i wielu warszawiakom, że festiwal jest i będzie wbrew wszelkim przeciwieństwom. Komunikacja festiwalu ma pokazać jego siłę i niezłomność. Festiwal ma się odbywać w tym samym terminie i tym samym miejscu (choć nie tylko) tj. w dniach 9-12 lipca w klub Stodoła. Pierwszym elementem festiwalu są koncerty polskich gwiazd w połączeniu z młodymi adeptami jazzu. Przez te dni zobaczymy i usłyszymy 12 koncertów.

Pierwszego wieczoru wystąpi znana już formacja Zgniłość i drugi młody zespół ALGORYTHM. W zeszłym roku obydwa zespoły wystąpiły na festiwalu grając na „koncertach towarzyszących” odnosząc sukces. Finałem tego dnia będzie koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich muzyków – Maciej Obara ze swoim kwartetem.

Drugi dzień zapowiada się wręcz sensacyjnie. Trzy fantastyczne polskie projekty. Pierwszy to trio jednego z najbardziej lubianych i cenionych saksofonistów młodego pokolenia czyli Kuba Wiecek. Drugi to trio naszego wspaniałego trębacza Piotra Damasiewicza, który wystąpi w roli podwójnej na festiwalu. Zwieńczeniem tego dnia będzie występ znakomitego Adam Pierończyk, z którym współpracowało wiele gwiazd światowego jazzu.

Trzeci dzień skierowany jest do młodszej publiczności. Na początku wystąpi pierwsza laureatka tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca – „Debiut fonograficzny roku” – czyli Kasia Osterczy Trio. Następnie wybiegną na scenę muzycy zespołu Błoto. To najbardziej gorący polski zespół ostatnich dni. Na finał doskonale znany EABS, hit polskiej młodej sceny.

Ostatni dzień to ponownie laureat konkursu IMiT-u czyli Damian Hyra Quartet. Później w dwóch odsłonach wystąpi najlepszy polski pianista jazzowy, choć nie tylko, czyli Marcin Masecki. Pierwszą będzie jego trio a następną kultowy już Jazz Band Młynarski-Masecki. Wszystkie te koncerty będą do obejrzenia online w bardzo dobrej jakości audio wideo ( kilka kamer, realizacja na żywo ). W chwili obecnej Klub Stodoła przekształca się w restaurację, co daje możliwość ustawienia stolików i ugoszczenia ok. 150-u osób dziennie.

Innym, niezwykle ważnym elementem festiwalu będą występy młodych zespołów w dniach festiwalowych grających w odkrytych autobusach przemieszczających się w normalnym ruchu miejskim, zgodnie z przepisami ( odległość etc.). Takich autobusów, angielskich „piętrusów” będzie sześć w każdym dniu co daje łącznie 24 koncertów. Warszawiacy będą widzieć i słyszeć wesołych muzyków, będąc uczestnikami wielkiego festiwalu. Jazz TRWA podczas epidemii.

Codziennie będzie grany hejnał festiwalu skomponowany specjalnie przez przywołanego już trębacza Piotra Damasiewicza. Nie będzie publiczności, ale będą takie działania na portalach społecznościowych. Podobnie będzie z muzyką jazzową graną ze wszelkich głośników w mieście.

Kolejnym ważnym elementem festiwalu będzie nadanie przez wybrane stacje radiowe hitu Bobbiego McFerrina – „Don’t Worry Be Happy”, najprawdopodobniej w sobotnie południe (11 VII ). Mieszkańcy Warszawy będą mogli ze swoich balkonów czy okien gwizdać, śpiewać czy krzyczeć. Wszystko ku pokrzepieniu serc i chwale jazzu ( trochę patetycznie ).

Będą też konkursy na portalach społecznościowych np. w dniach festiwalowych będzie można umieszczać filmiki na You Tube WSJD z przejażdżką po Warszawie z rozkręconym na maxa odtwarzaczem z muzyką jazzową. Nagrodą będą koszulki festiwalowe. Jazz musi trwać w całym mieście. 

Dodatkową atrakcją będzie pewnego rodzaju Stand-up w wykonaniu mojej skromnej osoby odbywający się w przerwach koncertów w Klubie Stodoła, o tematyce przezabawnych historii klubu Akwarium – zdradza zapraszają Mariusz Adamiak

Program festiwalu: http://adamiakjazz.pl/#news

Kraków rozswingowany

Tamtejszy Summer Jazz Festiwal Kraków odbędzie się na kliku scenach z całkowitym respektowaniem obostrzeń związanych z pandemią. Będą gwjazzzdy (m.in. Urszula Dudziak, Billy Cobham, Adam Makowicz i Leszek Możdzer oraz znakomita wokalistka Karen Edwards). Będzie też Niedziela Nowoorleańska na Rynku Głównym (8 sierpnia godz. 12-16).

Festiwal to wiele lat opisanej dźwiękami i improwizacjami historii. Summer Jazz Festival Kraków (do 2017 r. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami) został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor Festiwalu – Witold Wnuk, zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego, przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa.

Od roku 2000 organizowane są wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia – jak Niedziela Nowoorleańska i Noc Jazzu. Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie. Podczas ostatnich czternastu lat występowała wielokrotnie cała czołówka polskiego jazzu (m.in. Adam Makowicz, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny…) oraz wiele gwiazd zagranicznych (m.in. Pat Metheny, Chick Corea, Herbie Hancock, Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Jean Luc Ponty, Leny White, Lee Konitz, Brandford Marsalis, Joe Lovano, Maria Schneider, John Scofield, Richard Bona, Eddie Henderson, Greg Osby, Hamiett Bluiet, Nigel Kennedy, Larry Coryell, The Rosenberg Trio, Rashied Ali, Ricky Ford, John Abercrombie, Nils Landgren, Joao Bosco, YellowJackets…).

Imponująco wygląda cały festiwalowy program.  

Dziedziniec Pałacu pad Baranami

03.07 Aga Zaryan & Szymon Mika                     
04.07 Wojciech Karolak Trio                               
05.07 Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego
11.07 Marek Napiórkowski Band                    
12.07 Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski  
17.07 Stanisław Sojka recital                               
18.07 Krystyna Prońko recital                             
24.07 Adam Bałdych – Pasquale Stafano – Gianni Iorio
25.07 Adam Bałdych & Paweł Kaczmarczyk       
31.07 Laboratorium    

01.08 Spektakl muzyczny “Dziady”, High Definition feat. Igor Boxx

02.08 Grażyna Auguścik & Jarosław Bester               

Piwnica pod Barnami 

06.07 Old Metropolita Band                          

07.07 Jazz Band Ball Orchestra                     

08.07 Yumi Ito & Szymon Mika                        

09.07 Krzysztof Ścierański Band                      

10.07 Little Egoists    

 13.07 Lora Szafran                                            

14.07 New Bone                      

15.07 Andrzej Olejniczak & Dominik Wania Trio 

16.07 Adam Kawończyk Kwartet 

19.07 Jorgos Skolias & Dominik Wania  

20.07 Bernard Maseli                                           

21.07 Mariusz Bogdanowicz Sekstet                    

22.07 Trio Włodzimierza Nahornego              

23.07 Marek Bałata & Dominik Wania    

26.07 Piotr Orzechowski & Kuba Więcek      

27.07 Ewa Uryga & band                                       

28.07 Boba Jazz Band                                    

29.07 Wojciech Myrczek & Paweł Tomaszewski

30.07 Krzesimir Dębski & Tadeusz Sudnik    

Harris Piano Jazz Bar

03.07 Escaubei & Tomasz Nowak Quartet

04.07 Hot Swing

05.07 Mirosław Sitkowski Quintet

06.07 jam session

07.07 Marian Pawlik Quartet

08.07 Yarosh Organ Trio & Dominik Wania 

09.07 Jacek Chruściński Quartet

10.07 Ireneusz Pałac Sekstet

11.07 Tomasz Chyła Quintet

12.07 Kochan/Wania/Prucnal Trio

13.07 jam session

14.07 Andrzej Olejniczak & Organ Spot Trio

15.07 Ilona Damięcka Trio

16.07 Karol Dobrowolski Trio – Django Tribute

17.07 Funk de Nite

 18.07 Soul Finger

19.07 Adam Szabas Kowalewski Trio

20.07 jam session

21.07 Tribute to Aderlay Quartet 

22.07 Mateusz Gawęda Trio

23.07 Pasquale Stafano-Gianni Iorio

24.07 Szymon Mika Trio

25.07 Patrycjusz Gruszecki Trio 

26.07 Tribute to Muniak Quartet

27.07 jam session

28.07 Silvan Joray Trio

29.07 Orchestra Dedicated Groborz&Cronies

30.07 Electric Shepard

31.07 Kuba Płużek Kwartet 

01.08 Max Klezmer Band

02.08 AMC Trio

04.08 Mateusz Pałka Trio

Piec Art

06.07 Paweł Kaczmarczyk

07.07 Kuba Stankiewicz

08.07 Bogdan Hołownia

09.07 Mateusz Pałka 

10.07 Joachim Mencel

11.07 Dominik Wania

12.07 Kasia Pietrzko

Scena Młodych w Pracowni pod Baranami

09.07 Jazzbaja

16.07 Kamila Drabek Tercet

23.07 Miłosz Bazranik Trio

30.07 Niedbała/Sikora/Przewoźnik Trio

Alchemia

08.07 Adam Pierończyk Trio

20.07 Bracia Oleś

01.08 Sketchbook Quartet

Festiwalowe detale: https://www.cracjazz.com/pl/

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej