InformacjePolska

Druga fala badań górników na Covid-19. Do niedzieli na kopalniach pobrano aż 13,5 tys. wymazów.

Fot. Telewizja TVS

Ruszyły ponowne testy na koronawirusa dla górników z pięciu kopalni na Śląsku. Badania przechodzili górnicy z KWK Jankowice, Murcki-Staszic, Bobrek, Pniówek i Sośnica. Dla tych ostatnich punkt poboru wymazów zorganizowano w formie drive-thru przy gliwickiej Arenie.

– Tydzień temu były badania robione na kopalni, wystaliśmy się po 7-8 godzin i nas odesłano do domu. Teraz nie wiemy, co dalej robić. Niby kazali nam przyjechać na 15, że te listy będą, ale jaka jest przeszkoda, żeby te listy teraz w tej chwili dotarły. Widzi pan – ludzie tam stoją bezczynnie – powiedział telewizji TVS, Tadeusz, który pracuje na kopalni.

Górnicy są rozgoryczeni, że muszą czekać tak długo.

– To miało być już zrobione dużo wcześniej, jak stwierdzili, że coś takiego jest. To od razu powinno być robione – i maski i badania. Na pewno byłoby tego trochę mniej – mówi Jerzy, górnik.

Przez cały weekend odpowiednie służby chcą przebadać 13,5 tysiąca górników.

– Kończymy etap pierwszy na Pniówku. Etap pierwszy został już zakończony na pozostałych czterech kopalniach. Jest realizowany etap drugi, czyli wymazywanie wszystkich członków rodzin osób, które zostały zidentyfikowane jako zarażone – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Na Śląsk przyjechał Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za górnictwo.

– Mamy nadzieję, że ta epidemia zostanie ograniczona do tej jednej kopalni. Jeśli chodzi o pozostałe kopalnie, w dwóch kopalniach występują pojedyncze przypadki zarażenia koronawirusem, a w dwóch pozostałych nie stwierdzono nikogo, kto byłby zarażony, więc to daje nam dość optymistyczny obraz w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – powiedział podczas wizytacji Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Minister poinformował także, że przebadano już praktycznie wszystkich pracowników kopalni Pniówek, ale także pracowników, którzy współpracują z kopalnią, w łącznej liczbie ok. 7 tys. osób.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej