InformacjePolska

Druga fala badań górników na Covid-19. Do niedzieli na kopalniach pobrano aż 13,5 tys. wymazów.

Fot. Telewizja TVS

Ruszyły ponowne testy na koronawirusa dla górników z pięciu kopalni na Śląsku. Badania przechodzili górnicy z KWK Jankowice, Murcki-Staszic, Bobrek, Pniówek i Sośnica. Dla tych ostatnich punkt poboru wymazów zorganizowano w formie drive-thru przy gliwickiej Arenie.

– Tydzień temu były badania robione na kopalni, wystaliśmy się po 7-8 godzin i nas odesłano do domu. Teraz nie wiemy, co dalej robić. Niby kazali nam przyjechać na 15, że te listy będą, ale jaka jest przeszkoda, żeby te listy teraz w tej chwili dotarły. Widzi pan – ludzie tam stoją bezczynnie – powiedział telewizji TVS, Tadeusz, który pracuje na kopalni.

Górnicy są rozgoryczeni, że muszą czekać tak długo.

– To miało być już zrobione dużo wcześniej, jak stwierdzili, że coś takiego jest. To od razu powinno być robione – i maski i badania. Na pewno byłoby tego trochę mniej – mówi Jerzy, górnik.

Przez cały weekend odpowiednie służby chcą przebadać 13,5 tysiąca górników.

– Kończymy etap pierwszy na Pniówku. Etap pierwszy został już zakończony na pozostałych czterech kopalniach. Jest realizowany etap drugi, czyli wymazywanie wszystkich członków rodzin osób, które zostały zidentyfikowane jako zarażone – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Na Śląsk przyjechał Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za górnictwo.

– Mamy nadzieję, że ta epidemia zostanie ograniczona do tej jednej kopalni. Jeśli chodzi o pozostałe kopalnie, w dwóch kopalniach występują pojedyncze przypadki zarażenia koronawirusem, a w dwóch pozostałych nie stwierdzono nikogo, kto byłby zarażony, więc to daje nam dość optymistyczny obraz w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – powiedział podczas wizytacji Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Minister poinformował także, że przebadano już praktycznie wszystkich pracowników kopalni Pniówek, ale także pracowników, którzy współpracują z kopalnią, w łącznej liczbie ok. 7 tys. osób.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej