InformacjeŚwiat

Druga fala koronawirusa jest już w Chinach! Nowy lockdown: 108 mln ludzi odciętych przez władze w Pekinie.

Źródło: Wikipedia

Stało się to, czego najbardziej obawiały się władze Komunistycznej Partii Chińskiej Republiki Ludowej. Pojawiło się nowe centrum zakażeń SARS-CoV-2. 

To północno-wschodni region kraju, przy granicy z Rosją, w którym żyje ponad 100 mln ludzi. W głównej prowincji Jilin przestała działać komunikacja publiczna i szkoły, a dziesiątki tysięcy obywateli zostało poddanych kwarantannie.  

 – Ludzie znów stają się bardziej ostrożni – powiedziała Bloombergowi Fan Pai, który pracuje w firmie handlowej w Shenyang, mieście w pobliskiej prowincji Liaoning, które również podlega nowym ograniczeniom. – Dzieci bawiące się na zewnątrz znów noszą maski, a pracownicy służby zdrowia chodzą w ubraniach ochronnych. To frustrujące, ponieważ nie wiesz, kiedy to się skończy – dodała. 

Chociaż pojawiło się stosunkowo niewiele nowych infekcji, a ich liczba nie rośnie tak szybko, jak w Wuhan, co rozpoczęło globalną pandemię w grudniu ubiegłego roku, szybka i radykalna reakcja Chin odzwierciedla obawy przed drugą falą. Rozprzestrzenianie się wirusa ograniczono ponosząc ogromne koszty ekonomiczne i społeczne. Obecnie nawet najmniejsza oznaka ponownego pojawienia się infekcji może spowodować powrót do ścisłej blokady i tak to właśnie zadziałało. 

Władze Shulan, miasta w prowincji Jilin, oświadczyły w poniedziałek, że podejmą jak najostrzejsze środki w celu powstrzymania wirusa. Dzielnice mieszkalne z potwierdzonymi lub podejrzanymi przypadkami zostaną zamknięte, a tylko jedna osoba z każdej rodziny będzie mogła wyjechać na zakupy niezbędnych artykułów na dwie godziny co dwa dni. Kwarantanna będzie trwała nawet 21 dni po powrocie z innego miasta. 

Liczba nowych przypadków zakażeń w prowincji Jilin wynosi 127. Urzędnicy ds. Zdrowia nie wiedzą jeszcze, jak powstało nowe centrum zakażeń, ale podejrzewają, że pacjenci mogli mieć kontakt z zakażonymi powracającymi z Rosji.

Po globalnej krytyce za opóźnioną reakcję na wybuch pandemii Wuhan, administracja prezydenta Xi Jinpinga podejmuje szybkie kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa na północnym wschodzie. 

Nacisk na powstrzymanie infekcji jest jeszcze większy, ponieważ od piątku w Pekinie mają się rozpocząć coroczne obrady Komunistycznej Partii Chin. Zwykle odbywały się w marcu. Tysiące delegatów gromadzą się w stolicy, aby zatwierdzić agendę rządu, dlatego centralne kierownictwo jest zdeterminowane, aby zapewnić stabilność i spokój w tym okresie.

Źródło: bloomberg.com 

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej