Informacje

Duża liczba zakażeń na Śląsku to wina władz górniczych, które zbagatelizowały zagrożenie.

Kopalnia, fot. Telewizja TVS

Lawinowo rosnąca liczba zakażonych wśród pracowników kopalni jest wynikiem zaniedbań i zlekceważenia pandemii przez decydentów – uważa Tomasz Szymborski dziennikarz i były dyrektor katowickiego oddziału TVP. 

Szymborski odniósł się do zwiększonej liczby zakażeń na Śląsku w ostatnich kilkunastu dniach, co spowodowało plotki o zamknięciu województwa, zdementowane jednak przez rzecznika rządu. 

Dziennikarz uważa, że wina za zaistniałą sytuację leży po stronie urzędników. Już 17 marca powstał Nadzwyczajny Zespół ds. Zagrożeń w kopalniach. Weszli do niego przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Wyższego Urzędu Górniczego i spółek wydobywczych. 

Co najbardziej bulwersujące, w podejmowaniu decyzji bazowano na opracowaniu Głównego Instytutu Górnictwa, w którym stwierdzono: „Możliwość zarażenia każdego pracownika zatrudnionego pod ziemią, w każdym podziemnym zakładzie górniczym, nie jest większa niż pracowników przebywających na powierzchni, pracowników zatrudnionych w innych branżach, czy też każdego innego mieszkańca Rzeczpospolitej”. – czytamy w raporcie. 

Szymborski upatruje w tej nonszalancji przyczyny obecnego stanu rzeczy. W konsekwencji, gdy liczba zakażonych w kopalniach wystrzeliła w górę, ze swojego stanowisko zastał odwołany Adam Gawęda, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. 

Źródło: szymborski.org 

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej