Dzieci/Wychowanie

Dzieci w spacerówkach oddychają znacznie bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż ich rodzice ?

Chodzi o wózki spacerowe o niskim zawieszeniu, bowiem gdy dziecko umieszczone jest nisko nad chodnikiem jest narażone na oddychanie wyjątkowo zanieczyszczonym powietrzem. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z University of Surrey, którzy opublikowali wyniki swoich badań w piśmie “Environmental International”.

Badacze wzięli pod uwagę trzy typy spacerówek. Pierwsza z nich to taka, w której dziecko jest zwrócone w stronę, w którą porusza się wózek. Druga, gdzie dziecko siedzi twarzą do rodzica oraz dwumiejscową, gdzie jedno dziecko siedzi wyżej od drugiego, a dzieci zwrócone są w kierunku ruchu jazdy.

Badania przeprowadzono podczas symulowanych 89 spacerów do i z przedszkola czy żłobka. Spacery odbywały się na odległość nieco ponad 2 kilometrów w godzinach szczytu czyli miedzy 8–10 i 15–17 w średniej wielkości mieście (80 000 mieszkańców).

Naukowcy stwierdzili, że średnio, niezależnie od rodzaju wózka, dzieci oddychają o 44% bardziej zanieczyszczonym powietrzem niż ich rodzice. Jednocześnie zauważyli, że w wózkach dwumiejscowych dziecko siedzące niżej ma kontakt z 72% więcej zanieczyszczeniami, niż dziecko siedzące wyżej.

Co z tym fantem zrobić ? Przecież dziecko idące pieszo też oddycha bardziej zanieczyszczonym powietrzem niz rodzice a niesienie dziecka na rękach czy na barana jest niewygodne i niebezpieczne. Według ekspertów ratunkiem jest budka. Okazuje się, że gdy jest ona rozłożona, koncentracja małych cząstek zanieczyszczeń, którymi oddycha dziecko, zmniejsza się nawet o 39%.

Źródło : University of Surrey

Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji…
Zobacz więcej