DuchowośćKościół

Dziś poniedziałek w Oktawie Wielkanocy!

Apostles Peter and John hurry to the tomb on the morning of the Resurrection, 1898. Cambas, 82 x 134 cm RF 1153, Internet

Kościoły, co prawda stoją, ale nie pozostał w nich kamień na kamieniu. Chrystus zmartwychwstał za to w naszych domach. 

Bieżące Święta Wielkanocne są historyczne. Po raz pierwszy od Edyktu Mediolańskiego w 313 r., który kończył prześladowanie chrześcijan, po 1707. latach kościoły na Wielkanoc były puste. 

Po raz pierwszy w historii prawo państwowe okazało się nadrzędne wobec prawa kościelnego. Ponieważ najważniejsze jest posłuszeństwo, zostaliśmy w domach i do rodzin, które przeżywały Paschę przyszedł Chrystus. 

Było to niesamowite doświadczenie. Wydawało się, że nastąpi może kiedyś, za dwa, trzy pokolenia. Jednak stało się tak dziś i możemy być zadowoleni, że doświadczyliśmy także Kościoła we wspólnotach domowych. 

W kościele pierwotnym był zwyczaj głoszenia Dobrej Nowiny zaraz po wyjściu z Eucharystii. Ten zwyczaj kontynuuje podziemny Kościół w Chinach. Wiele wspólnot ewangelizuje w okresie wielkanocnym. 

Podejmijmy to wezwanie i głośmy Chrystusa tak jak potrafimy. Może warto zadzwonić do kogoś w te święta, z kim dawno nie rozmawialiśmy i przekazać mu nasze doświadczenie.

A doświadczenie ostatniej nocy jest takie, że jest co prawda ponad 6 tys. zakażonych, ponad 200 zmarłych, ale 1 zmartwychwstały!

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej