DuchowośćKościół

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Internet

Wielki Czwartek inauguruje Święte Triduum Paschalne, centralny punkt życia każdego chrześcijanina.

Zaczynają się obchody tajemnicy męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nietypowe, bo w pustych kościołach, tak jak nietypowy był ten Wielki Post. Zapamiętamy go na całe życie, a może już zawsze będzie podobnie.

Ten Wielki Post to były koronarekolekcje, jak mówi młodzież, całkiem słusznie. Przebiegły zupełnie inaczej niż sobie je zaplanowaliśmy, a planujemy, jak zwykle w swoim kluczu pobożnościowym. Mogę szczerze powiedzieć, że mój Wielki Post zbankrutował, może pierwszy raz w życiu. Nie byłem w stanie dotrzymać chyba żadnego z postanowień, chyba prócz modlitwy. Bo nowa sytuacja wywróciła do góry nogami nasz świat i rzuciła nas na kolana. 

Jest w tym jakaś przedziwna Boża pedagogika, że jednym ruchem, Pan Bóg ogłosił swój sąd nad idolami tego świata. Runęły wszystkie nasze bożki. Dla jednych sport, dla innych podróże, pieniądz, imprezy, praca, bogactwo, zdrowie, święty spokój. Widzimy jak na dłoni, jacy jesteśmy krusi, jak niewiele potrzeba, aby nasz świat upadł, jak zwodnicze jest to, w czym pokładamy nadzieję. 

Obecne Triduum Paschalne kieruje naszą uwagę ku temu, co jest jego istotą. Odziera nas z religijności naturalnej, z palemki, koszyczka, święcenia kiełbaski. Być może wielu spędzi te święta w samotności. 

Pewnie zastanawialiśmy się nie raz, kiedy przyjdzie ten czas, gdy kościoły będą zamykane, a jedyną formą przeżywania wiary będzie niewielka wspólnota, albo nawet wspólnota domowa. Ten czas nadszedł dzisiaj. 

Wielki Czwartek otwiera obchody Świętego Triduum. Zaczyna się Liturgią Wieczerzy Pańskiej. Ustanowieniem Sakramentu Eucharystii, której chyba najbardziej brakuje w tych dniach. Eucharystia, podobnie jak Pascha, jest centrum życia chrześcijanina. Na co dzień chyba nie do końca doceniamy ten dar. Po tych świętach, dotykając przez szkło ekranu, z pewnością będziemy za nią mocno tęsknić. 

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej