DuchowośćKościół

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Internet

Wielki Czwartek inauguruje Święte Triduum Paschalne, centralny punkt życia każdego chrześcijanina.

Zaczynają się obchody tajemnicy męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nietypowe, bo w pustych kościołach, tak jak nietypowy był ten Wielki Post. Zapamiętamy go na całe życie, a może już zawsze będzie podobnie.

Ten Wielki Post to były koronarekolekcje, jak mówi młodzież, całkiem słusznie. Przebiegły zupełnie inaczej niż sobie je zaplanowaliśmy, a planujemy, jak zwykle w swoim kluczu pobożnościowym. Mogę szczerze powiedzieć, że mój Wielki Post zbankrutował, może pierwszy raz w życiu. Nie byłem w stanie dotrzymać chyba żadnego z postanowień, chyba prócz modlitwy. Bo nowa sytuacja wywróciła do góry nogami nasz świat i rzuciła nas na kolana. 

Jest w tym jakaś przedziwna Boża pedagogika, że jednym ruchem, Pan Bóg ogłosił swój sąd nad idolami tego świata. Runęły wszystkie nasze bożki. Dla jednych sport, dla innych podróże, pieniądz, imprezy, praca, bogactwo, zdrowie, święty spokój. Widzimy jak na dłoni, jacy jesteśmy krusi, jak niewiele potrzeba, aby nasz świat upadł, jak zwodnicze jest to, w czym pokładamy nadzieję. 

Obecne Triduum Paschalne kieruje naszą uwagę ku temu, co jest jego istotą. Odziera nas z religijności naturalnej, z palemki, koszyczka, święcenia kiełbaski. Być może wielu spędzi te święta w samotności. 

Pewnie zastanawialiśmy się nie raz, kiedy przyjdzie ten czas, gdy kościoły będą zamykane, a jedyną formą przeżywania wiary będzie niewielka wspólnota, albo nawet wspólnota domowa. Ten czas nadszedł dzisiaj. 

Wielki Czwartek otwiera obchody Świętego Triduum. Zaczyna się Liturgią Wieczerzy Pańskiej. Ustanowieniem Sakramentu Eucharystii, której chyba najbardziej brakuje w tych dniach. Eucharystia, podobnie jak Pascha, jest centrum życia chrześcijanina. Na co dzień chyba nie do końca doceniamy ten dar. Po tych świętach, dotykając przez szkło ekranu, z pewnością będziemy za nią mocno tęsknić. 

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Tydzień wolności religijnej w USA. "Tworzy się wrażenie, że religia jest źródłem konfliktu"

„Modlić się i działać dla wolności” – pod tym hasłem odbywa się do 29 czerwca w Stanach Zjednoczonych: „Tydzień wolności religijnej”. Arcybiskup Miami przypomina, że wolność religijna jest gwarancją wszelkich innych wolności. Pokój i…
Zobacz więcej
KościółŚwiat

Lider Black Lives Matter nawołuje do... niszczenia obrazów Jezusa. „Rażąca forma białej supremacji”

Liderzy ruchu Black Lives Matter nie tylko nie potępiają aktów wandalizmu, mających miejsca w USA, ale i je popierają. Wybijane szyby w sklepach, palone samochody i dewastowane pomniki amerykańskich bohaterów jednak nie wystarczą. Shaun King &#8211…
Zobacz więcej