BógDuchowość

Dziś Wielka Sobota i Liturgia Wigilii Paschalnej

redemptorismater,pl

Dziś jest najważniejsza noc w roku. Jedyna noc, kiedy chrześcijanin nie śpi, tylko czuwa. Dziś może przyjść Mesjasz i oby przyszedł tej nocy i nas ostatecznie wybawił!

Dlaczego obchodzimy to święto, wiemy doskonale i możemy przejrzeć się jak w lustrze w liturgii słowa tego dnia. Możemy przeżyć na nowo plan historii zbawienia wobec człowieka, plan nieskończonej miłości Boga do każdego z nas. 

Sobór Watykański II zachęcił Kościół i wiernych do przywrócenia centralnego charakteru Paschy. Żyjemy od Paschy do Paschy. Od święta do święta. Tą radością różnimy się od innych, przygotowujemy się do wiecznego świętowania cały rok. Komuniści wpoili nam, że jesteśmy poganami i balujemy w sylwestra. Żydzi celebrują Pesach, przejście, na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. My zaś wielbimy Chrystusa Zmartwychwstałego, który przynosi nam życie wieczne. 

Jeśli spojrzymy na historię zbawienia, rzeczywiście odnajdujemy w niej wspaniałą miłość Boga do człowieka. Jak mówi moja żona, jak stół zrobiony jest z drewna, tak Bóg składa się z miłości. Z miłości zostaliśmy stworzeni, wspaniały świat, za którym dziś tęsknimy, powstał specjalnie dla nas. Bóg wpisał nasze imiona do Księgi Życia i tak samo jak proroka Jeremiasza, nosił nas pod sercem jeszcze przed założeniem świata. 

Może nie rozumiemy dzisiaj tego, co się wokół nas dzieje, może mamy w sobie niepokój, lęk. Jednak Bóg przewidział i ten czas. Wie, że jesteśmy słabi i bezbronni i właśnie w tym momencie, największej kruchości, bezradności, a może nawet załamania i rozpaczy, przychodzi by nas zbawić. 

Oto Bóg ogłasza wyrok nad światem. Ów wyrok brzmi: miłosierdzie i przebaczenie grzechów. Jezus Chrystus zmartwychwstał! Pokonał śmierć. Jest życie! Życie wieczne! Demon już nie ma więcej władzy nad nami. Idźmy ogłosić Dobrą Nowinę ludziom, którzy żyją w ciemności. Nie muszą już się bać, rozpaczać i gonić za światem. 

Jezus Chrystus zmartwychwstał. Z tą wiedzą niech to będą wyjątkowe radosne święta. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19Duchowość

Specjalny fundusz dla misjonarzy z Polski. Pomoże w walce z COVID-19

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy dla misjonarzy z Polski na walkę z COVID-19. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących…
Zobacz więcej
DuchowośćKościół

Ośmiolatka trafi na ołtarze? Stolica Apostolska wydała "nihil obstat"

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała „nihil obstat” dla rozpoczęcia procesu wyniesienia na ołtarze niezwykłej francuskiej ośmiolatki Anne-Gabrielle Caron, która zmarła wskutek choroby nowotworowej i pomimo młodego wieku, odznaczała się…
Zobacz więcej
Duchowość

Myrna Nazzour – mistyczka obdarzona łaską stygmatów

Myrna Nazzour to jedna z największych obecnie żyjących mistyczek Kościoła Katolickiego, a znaki jakich Bóg dokonuje za jej pośrednictwem są dowodem tego, że cuda oraz uzdrowienia nie są jedynie wydarzeniami ze Starego Testamentu, ale także…
Zobacz więcej