Bzdety niestetyInformacjePolska

Fake News: Radioaktywna chmura z Czarnobyla nad Polską. Jak jest naprawdę ?

Symulacja radioaktywnej chmury nad Polską. Fake news. You Tube

W sieci zaczęło krążyć wideo, które ma prezentować radioaktywną chmurę, która powstała po pożarze w Czarnobylu. Tytuł jednoznacznie wskazuje na to, że mamy do czynienia z zagrożeniem, które, co więcej, może skierować się ku Polsce. Eksperci wyjaśniają jednak, że nie ma się czego obawiać. Przede wszystkim nie ma podanego autora symulacji, jak również nie zostało wyjaśnione w jaki sposób powstała.

Pożar lasów i łąk wokół elektrowni w Czarnobylu trwa od 4 kwietnia. Według Jemelianenki, który jest też członkiem rady społecznej przy państwowej agencji zarządzającej strefą czarnobylską, sytuacja jest “krytyczna”. Choć w Kijowie ludziom na wszelki wypadek doradzono zamykać okna, to zapewniono, że tło radiacyjne w Kijowie i obwodzie kijowskim jest w granicach normy. Pożar wzbudził jednak wiele obaw, że może prowadzić do rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpływać na środowisko oraz jego mieszkańców.

Polska jest bezpieczna

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom – podkreśliła Agencja w komunikacie. PAA zapewniła, że stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz “pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską”.

W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego – wskazała PAA.

Jak zaznaczono, sytuacja radiacyjna na terenie Polski “pozostaje w normie”. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju – napisano.

Ministerstwo Klimatu informuje, że sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. – Stanowczo zaprzeczamy pojawiającym się w przestrzeni publicznej nieprawdziwym informacjom w tym zakresie. Jednocześnie zapewniamy, że służby nadzorowane przez Ministra Klimatu na bieżąco monitorują sytuację – czytamy w sobotnim komunikacie ministerstwa.

Do całej sytuacji odniosło się także Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W informacji z 17 kwietnia 2020 roku podaje, że “służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła”. W dalszej części informacji NCBJ wyraźnie podkreśla, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Komunikat NCBJ

Na Twitterze pojawiły się też prywatne wpisy, które uspokajają, że nie ma powodów do paniki. Publicysta Tomasz Łysiak zbadał promieniowanie tła w siebie w domu w Warszawie.

Źródło: PAA, NCBJ

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej