InformacjeZdrowie

Fake news: Wirusa można wyleczyć pijąc gorącą wodę i wdychając parę wodną.

Wszystko zaczęło sie od tego, że Khadga Prasad Sharma Oli, premier Nepalu w trakcie jednej z telekonferencji powiedział, że SARS-CoV-2 można leczyć w prosty sposób. Wystarczy wypić gorącą wodą lub zdezynfekować dłonie parą. Ten “sposób” podchwyciły media na świcie a rozpropagowały media społecznościowe, dodając jeszcze jeden element – wdychanie gorącej pary wodnej, które też ma rzekomo pomóc się pozbyć koronawirusa. Być może dostaliście od znajomego znajomego wiadomość w tej sprawie. Ja dostałam i postanowiłam się tym rewelacjom przyjrzeć. Okazuje się, że głos na ten temat zabrali eksperci.

Premier Nepalu poinformował, że koronawirusa wyleczyć można przez picie wrzątku. Dodał on, że skutecznym działaniem jest także dezynfekowanie rąk oraz ubrań parą wodną. Polityk zalecił także mycie twarzy i rąk gorącą wodą. Jak zauważył dziennik “Washington Post” – twierdzenia polityka nie były podparte żadnymi badaniami naukowymi. Na dodatek w trakcie wideokonferencji premier zadał ministrom pytanie: “Jak zabijemy coś, co nie jest żywe?”. Polityk dodał, że nie ma leku na koronawirusa, bo wywołujący go wirus nie jest organizmem żywym. Premier zachęcał także do noszenia okularów, gdyż maseczki nie chronią przed zarażeniem wirusem z Wuhan.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegają, by nie stosować się do takich rad. Nie ma żadnych naukowych dowód na to, aby wrzątek, gorąca woda, czy też para skutecznie leczyły, czy też zapobiegały przed zachorowaniem na Covid-19.

Jak podaje Reuters, w niektórych publikacjach zalecane jest także przygotowanie inhalacji parowych z dodatkiem olejków, które mają być skuteczne w walce z COVID-19. Tutaj mogą się wam przypomnieć parówki i inhalacje nad miską z ciepłą woda, polecane przez babcie na przeziębienie. Co jednak o domowych inhalacjach sądzą lekarze?

Zarówno alergolodzy jak i otolaryngolodzy są zgodni, że wilgotne powietrze zwiększa wydzielanie śluzu, nawilża i dzięki temu oczyszcza górne drogi oddechowe. Na tej podstawie można ewentualnie wysnuć wniosek, że parówka pomaga w nieżycie nosa, kiedy nadmiar gęstej lepkiej wydzieliny zatyka nam górne drogi oddechowe. Parówka ułatwia więc wydmuchanie nosa i tym samym oddychanie. Parówka wspiera więc proces regeneracji i zdrowienia błony śluzowej górnych i dolnych dróg oddechowych jednak jak podkreślają lekarze , to nie jest leczenie. Domowe inhalacje to dobre terapie wspomagające leczenie infekcji jesienno-zimowych związanych z zaleganiem śluzu.

WHO i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podkreślają, że dotychczasowe badania nie potwierdziły skuteczności takiej terapii leczeniu SARS-CoV-2.

Źródło: The Washington Post, Radio Zet.
Podobne artykuły
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Pierwsza taka aplikacja na świecie. Pomoże niesłyszącym i słabosłyszącym wiernym

Effatha24 to pierwsza na świecie aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też systemem języka migowego. Będzie ona źródłem wiedzy religijnej. &#8211…
Zobacz więcej