InformacjeZdrowie

Foreign Affairs: zmiana nawyków żywieniowych jest niezbędna. Musimy przestać wycinać lasy i jeść mniej mięsa.

 Amerykańscy konserwatyści zaczynają mówić językiem liberalnych ekologów. Wpływowy w Stanach Zjednoczonych magazyn polityczny przekonuje, że ekologia i wegetarianizm to niezbędne elementy prewencji przeciw zapadalności na pandemie odzwierzęce. 

Sonia Shah, autorka tekstu, przekonuje, że współczesne kryzysy są efektem gospodarki przemysłowej i niezbędne jest porzucenie dawnych zwyczajów bezwzględnej eksploatacji środowiska naturalnego oraz wysokiej konsumpcji. 

Od lat 40. ubiegłego wieku gwałtownie rośnie prawdopodobieństwo dystrybucji odzwierzęcych patogenów wśród ludzi. Mikroby, które stają się patogenami, docierają do skupisk ludzkich wskutek konsumpcji mięsa bądź bliskości dzikich zwierząt, takich jak małpy czy ptaki. 

Dzieje się tak również w wyniku rozwoju transportu czy przekształcaniu terenów zielonych w przemysłowe i mieszkalne. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się. Konsumujemy coraz więcej, a wirusy są coraz bliżej nas. 

Tak przyszła do nas cholera, HIV, SARS-CoV-1, Ebola czy obecna wersja SARS. „Aby uchronić się od kolejne pandemii, będzie niemożliwe bez bardziej ekologicznej polityki” – uważa Sonia Shah. 

„Być może masowe groby, w których  pochować ofiary COVID-19 i ekonomiczna dewastacja oraz cierpienie milionów ludzi, którzy stracili swoje źródło utrzymania, wskutek koniecznej izolacji, spowodują taką refleksję” – dodaje autorka. 

Mniej wycinek lasów, gdzie mieszkają dzikie zwierzęta, mniej mięsa w diecie, zwiększają nasze bezpieczeństwo pandemiczne – wynika z tekstu. 

www.foreignaffairs.com 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej