GospodarkaInformacje

Funduszowy Pakiet Antywirusowy. Koronawirus nie zatrzymał inwestycji.

Wikimedia

– W programach bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej  podpisanych zostało już  ponad 60 tysięcy umów. Ich łączna wartość wynosi ponad 460 mld zł, w tym wkład unijny ponad 280 mld zł. Zdecydowana większość z nich jest w realizacji – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, podczas Europejskiego  Kongresu  Gospodarczego, który w tym roku odbywa się online.

Podczas panelu „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys” dyskutowano o szybkości i skali reakcji UE oraz działaniach państw członkowskich  przeciwdziałającym  skutkom  pandemii.  Debata poświęcona była także negocjacjom wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. 

– Kryzys wywołany przez pandemię dotknął także beneficjentów funduszy europejskich. Potrzebujemy większej elastyczności w udostępnianiu i wykorzystaniu środków unijnych. Ułatwienia w wydatkowaniu funduszy unijnych mają nie tylko pomóc w walce z koronawirusem, ale przede wszystkim łagodzić jego negatywny wpływ na gospodarkę. Dlatego przekonywaliśmy Komisję Europejską do mocniejszego poluzowania procedur, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Zaproponowaliśmy projekt zmian w prawie unijnym, który by to umożliwił. Nasze propozycje w dużej części znalazły się w pakietach legislacyjnych przedstawionych przez KE, które weszły w życie w kwietniu – powiedziała  minister Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało  Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który ułatwi prowadzenie i rozliczanie projektów w nowej rzeczywistości oraz skierowanie pieniędzy unijnych na walkę z koronawirusem. – W ekspresowym tempie przygotowaliśmy specustawę funduszową, która jest najważniejsza część Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Celem ustawy jest przede wszystkim większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych, ale także ukierunkowanie dostępnych funduszy na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki –podkreśliła  minister Jarosińska-Jedynak.

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej